Όριο και στα 200μ ύπτιο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες από τον Απόστολο Χρήστου

Ο Απόστολος Χρήστου έβγαλε και δεύτερο εισιτήριο για την «Πόλη του Φωτός» και τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Ο Απόστολος Χρήστου κολύμπησε τα 200μ ύπτιο σε 1:57.27, πιάνοντας το όριο και σε αυτό το αγώνισμα (το όριο είναι 1:57.50).

Ο πρωταθλητής Ευρώπης του Ολυμπιακού τον περασμένο Μάιο έγινε ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής που θα είναι στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού καθώς στο πλαίσιο του ACROPOLIS SWIM OPEN 2023 έκανε τα 100μ ύπτιο σε 53.22 ενώ το όριο είναι 53.74.

Στα 200μ ύπτιο το όριο για το Παρίσι 2024 έχει «πιάσει» και ο Απόστολος Σίσκος (ΑΑ ΑΣΤΕΡΙΑ) με 1:57.40 από το παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Φουκουόκα. Ο Σίσκος, τερμάτισε σήμερα στη δεύτερη θέση με 1:59.14 και τρίτος ήταν ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης (ΑΟΠΦ) 1:59.66.

Ο Νίκος Παπαθεοδώρου (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ) νικητής στον τελικό Β’ με χρόνο 2:05.62, σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ Παμπαίδων Α’. Ο ίδιος είχε σημειώσει 2:06.96 στις 16/7/2023.

Στις γυναίκες, πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η Ιωάννα Παζαϊτη (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ) με 2:20.19. Ακολούθησε η Θεοδώρα-Δέσποινα Ψωμιάδη (ΚΟΠΙ) με 2:22.60 και η Ευτυχία Ιωαννίδη (ΟΕΑΝΑΒ) με 2:23.19.

Ο Δημήτρης Μάρκος του ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ξεκίνησε με νίκη στα 200μ ελεύθερο και χρόνο 1:47.75. Στον ίδιο τελικό αγωνίσθηκε και ο Ανδρέας Βαζαίος (ΟΦΝΙ) με δυο μετάλλια στο Οτοπένι, πρώτα με την 4Χ50μ ελεύθερο αλλά και στα 100μ μικτή ατομική. Τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 1:49.62. Τρίτος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (καθώς συμμετέχουν και ξένοι αθλητές) ήταν ο Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟΓ) 1:50.79.

Στις γυναίκες, η Ζαχαρούλα Καλογερή (ΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) ήταν πρώτη με 2:02.25. Την ακολούθησαν στο βάθρο η Μαρία Ζαφειράτου (ΟΣΦΠ) 2:02.34, και η Άρτεμις Βασιλάκη (ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) 2:02.76.

Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 50μ πεταλούδα και τρίτη στα 100μ πεταλούδα στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα 25μ στο Οτοπένι, η Άννα Ντουντουνάκη πρωταγωνίστησε και τη πρώτη ημέρα στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών που ξεκίνησαν στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ και θα ολοκληρωθούν τη Κυριακή 17/12.

Με το σκουφάκι του ΠΑΟ, νίκησε στα 50μ πεταλούδα με χρόνο 25.95. Την ακολούθησε η Άννα- Αυγούστα Βλάχου (ΟΣΦΠ) με 26.93 και η Δανάη Καπρίνη (ΟΣΦΠ) με 27.05.

Στα 50μ πεταλούδα ανδρών, επικράτησε ένας ακόμα πρωταθλητής μας που «έλαμψε» στο Οτοπένι. Ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας (ΟΣΦΠ), χάλκινο μετάλλιο με την 4Χ50μ ελεύθερο και στον τελικό με την 4Χ50μ μικτή mixed, νίκησε με χρόνο 23.46. Δεύτερος τερμάτισε ο Τάσος Κούγκουλος (ΝΟ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ) 23.85 και τρίτος ο Κώστας Στάμου (ΑΟΠΦ) 23.93.

Με νέο πανελλήνιο ρεκόρ Νέων Γυναικών η Ελένη Κοντογεώργου (ΟΣΦΠ) επικράτησε στα 200μ πρόσθιο. Η επίδοση της ήταν 2:27.68 και το προηγούμενο ρεκόρ 2:28.58. Την ακολούθησαν η Χαρά Αγγελάκη (ΩΚΕΑΝΟΣ) με 2:31.41 και η Κωνσταντίνα Γκόβαρη (ΩΚΕΑΝΟΣ) με 2:36.40.

Στα 200μ πρόσθιο των ανδρών, στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σάββας Θώμογλου (Πανσερραϊκός) με 2:13.26, δεύτερος ήταν ο Βασίλης Σοφικίτης (ΟΣΦΠ) 2:14.53 και τρίτος ο Παναγιώτης Χιώτης (ΟΣΦΠ) 2:16.23.

Τις απονομές στο αγώνισμα έκανε η Γ’ Αντιπρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας, Αλεξία Μαρίνη.

Στα 1500μ ελεύθερο των γυναικών, η Αντωνία Ρακοπούλου (ΟΣΦΠ) τερμάτισε στη πρώτη θέση (17:20.61), με δεύτερη την Ειρήνη Ψαρουδάκη (ΩΡΙΩΝΑΣ) 17:39.46 και τρίτη την Μαρία Γκάζγκα (ΑΟΠΦ) 17:40.32.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, πρώτος ήταν ο Βασίλης Κακουλάκης (ΩΡΙΩΝΑΣ) 15:37.47, δεύτερος ο Γιάννης Σκαρής (ΝΟΘΑΚ) 15:55.88 και τρίτος ο Δημήτρης Καϊτατζής (ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ) 15:58.75.