Ευρωπαϊκό Εφήβων/Νεανίδων: «Χάλκινος» ο Απόστολος Σίσκος στα 200μ. ύπτιο

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Απόστολος Σίσκος στα 200μ. ύπτιο, του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων / Νεανίδων που διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Ο πρωταθλητής μας, κολύμπησε σε σταθερό τέμπο και με αποφασιστικότητα όλη την κούρσα, πέρασε 3ος στα 50, 100 και 150μ, για να τερματίσει στην ίδια θέση με επίδοση 1.58.37, πίσω από τον Ουκρανό Ολεκσάνταρ Ζελτιάκοφ (1.55.79 - Ρεκόρ Αγώνων) και τον Γάλλο Μερλίν Φίσερ (1.57.15) που τερμάτισαν στην 1η και 2η θέση αντίστοιχα του τελικού.

Ο Απόστολος Σίσκος, αθλητής του Τάσου Παπαδόπουλου στον Άρη Θεσσαλονίκης, είχε περάσει στον Τελικό με την 3η επίσης καλύτερη επίδοση (1.58.81), ενώ στον Τελικό των 200μ πεταλούδα, ήταν 6ος.

Πέρυσι, τόσο στο Ευρωπαϊκό (Οτοπένι) όσο και το Παγκόσμιο (Λίμα) αντίστοιχο πρωτάθλημα, ο Σίσκος είχε μείνει στην 4η θέση και στις δύο διοργανώσεις, στο ίδιο αγώνισμα.

Το μετάλλιο αυτό ήταν το 58ο για την Ελλάδα σε αντίστοιχη διοργάνωση (14 χρυσά, 12 αργυρά, 32 χάλκινα), στην 40ή συμμετοχή της από το 1969 και φυσικά το πρώτο της στην διοργάνωση του Βελιγραδίου που ολοκληρώνεται την Κυριακή.