Ευρωπαϊκό Κολύμβησης εφήβων/νεανίδων: Χάλκινο ο Σοφικίτης

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική κατέκτησε ο Βασίλης Σοφικίτης στο Ευρωπαϊκό Κολύμβησης εφήβων/νεανίδων στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. μικτή ατομική κατέκτησε ο Βασίλης Σοφικίτης, κατά την 4η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο αθλητής του Ολυμπιακού έδωσε μεγάλη μάχη στον τελικό του αγωνίσματος και κατάφερε, ανεβάζοντας σημαντικά το ρυθμό του στα τελευταία 150μ. της κούρσας, να πάρει την τρίτη θέση με 4:22.22, ξεπερνώντας τον Τσέχο Μίχαλ Γιουντίτσκι (4:22.51), που είχε πετύχει τον ταχύτερο χρόνο στα πρωινά προκριματικά, και τον Σλοβάκο Μπέντσε Ντίκατς (4:22.54). Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Πολωνός Μίχαλ Πιέλα με 4:20.50 και το ασημένιο ο Ούγγρος Τσόμπορ Μπουιντόσο με 4:21.64.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στη φετινή διοργάνωση και το 59ο συνολικά στην ιστορία της διοργάνωσης (14 χρυσά, 13 αργυρά, 32 χάλκινα).

Λίγο νωρίτερα, ο Απόστολος Σίσκος έδωσε μεγάλη μάχη για ένα μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, πέτυχε ξανά πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων, αλλά τελικά έμεινε εκτός βάθρου μόλις για τρία εκατοστά του δευτερολέπτου.

Ο 17χρονος κολυμβητής του Άρη Θεσσαλονίκης κατέλαβε την τέταρτη θέση με χρόνο 1:58.96, έναντι 1:58.93 του Πολωνού Φιλίπ Κοσίνσκι, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βελτίωσε για δεύτερη φορά το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων, καταρρίπτοντας το 1:59.18 του χθεσινού (7/7) ημιτελικού, ενώ έχει πιάσει και το όριο για το Ευρωπαϊκό ανδρών/γυναικών της Ρώμης. Νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο Πολωνός Κσαβέρι Μάσιουκ με 1:56.62, ενώ δεύτερος ήταν ο Ουκρανός Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ με 1:57.65.

Στους ημιτελικούς των 200μ. πεταλούδα νεανίδων, η Ολγα-Δήμητρα Στούρα τερμάτισε σε 2:17.99 και κατετάγη 13η.