Ευρωπαϊκό εφήβων/νεανίδων: Στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική ο Σοφικίτης

Δεύτερη συμμετοχή σε τελικό εξασφάλισε ο Βασίλης Σοφικίτης, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων/νεανίδων, που διεξάγεται στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο αθλητής του Ολυμπιακού, που χθες (7/7) πήρε την έβδομη θέση στα 200μ. μικτή ατομική, πέρασε ως τέταρτος στον απογευματινό (18:18) τελικό των 400μ. μικτή, σημειώνοντας επίδοση 4:25.48. Ο 18χρονος πρωταθλητής μας έχει ατομικό ρεκόρ 4:20.81 και, εφόσον το πλησιάσει, είναι σε θέση να διεκδικήσει μία διάκριση στον τελικό.

Την πρόκριση στους απογευματινούς (17:22) ημιτελικούς των 200μ. πεταλούδα πήρε η Ολγα-Δήμητρα Στούρα, η οποία κατέλαβε τη 16η θέση των προκριματικών με 2:18.93. Εκτός τελικού στα 800μ. ελεύθερο έμειναν ο Κώστας Ζαχαριάδης (18ος με 8:21.46) και η Αντωνίου Ρακοπούλου (20η με 9:04.23), ενώ στα 100μ. ελεύθερο νεανίδων η Αννα-Αυγούστα Βλάχου κατετάγη 20η με 57.57, χάνοντας για λίγο το εισιτήριο για τα ημιτελικά, και η Αναστασία Μπούτου 49η με 59.90. Τέλος, στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed, οι Ηλέκτρα Μαγκώτσιου, Δημήτρης-Μάριος Αλεξόπουλος, Αννα-Αυγούστα Βλάχου και Μάριος-Παναγιώτης Χρυσομάλλης πήραν τη 13η θέση με 4:04.80.

Υπενθυμίζεται ότι το απόγευμα, εκτός του Σοφικίτη, υπάρχει ελληνική συμμετοχή και στον τελικό των 200μ. ύπτιο (17:54) με τον Απόστολο Σίσκο, ο οποίος διεκδικεί με αξιώσεις θέση στο βάθρο.