Μεσογειακοί Αγώνες: «Χρυσός» ο Βαζαίος στα 200μ μικτή

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200μ. μικτή ατομική στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ανδρέας Βαζαίος στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Οράν της Αλγερίας.

Ο αθλητής του ΟΦ Νέας Ιωνίας θριάμβευσε στον τελικό 200μ. μικτή ατομική και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο 28χρονος κολυμβητής τερμάτισε την πρώτη θέση με 1:58.83, από κοινού με τον Αλγερινό Τζαουάντ Σιούντ, που σημείωσε ακριβώς τον ίδιο χρόνο.

Όταν υπάρχει ταυτόχρονη άφιξη δύο αθλητών δεν δίνεται αργυρό μετάλλιο και έτσι το χάλκινο πήρε ο Αντρέα Ματεάτζι από την Ιταλία που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του σε χρόνο 2:00.24.

Αυτό ήταν ένα ακόμα μετάλλιο για την Ελλάδα στους Μεσογειακούς Αγώνες, που συνεχίζει με τις εντυπωσιακές εμφανίσεις των κολυμβητών της στον θεσμό, ενώ αξιοσημείωτο είναι επίσης και το γεγονός ότι ο Βαζαίος σημείωσε την καλύτερη φετινή του επίδοση, δημιουργώντας προσδοκίες ενόψει του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που ακολουθεί.