Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης Εφήβων/Νεανίδων: Τρίτος στα 50μ. ύπτιο ο Κούγκουλος

Η πρώτη μεγάλη επιτυχία της ελληνικής αποστολής στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων - νεανίδων που γίνεται στη Ρώμη είναι γεγονός. Ο Τάσος Κούγκουλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο με χρόνο 25.63.

Τρίτος στην Ευρώπη ο Τάσος Κούγκουλος. Ο Θρακιώτης πρωταθλητής με χρόνο 25.63 τερμάτισε τρίτος και χάρισε στη χώρα μας το πρώτο της μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων που διεξάγεται στη Ρώμη.

Ο Κούγκουλος πήγε στη Ρώμη με 26.25 ατομικό ρεκόρ αλλά έκανε τρεις τρομερές κούρσες και ανέβηκε στο βάθρο.

Προκρίθηκε στον τελικό με την 3η καλύτερη επίδοση στον ημιτελικό που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη (8/7) το απόγευμα. Ο Θρακιώτης πρωταθλητής πέτυχε επίδοση 25.72 την Πέμπτη (8/7) το απόγευμα ενώ το πρωί στα προκριματικά είχε 25.95!

Το 26.25 λοιπόν έγινε 25.95 στα προκριματικά, 25.72 στα ημιτελικά και 25.63 στον τελικό! Ένας χρόνος που ήταν αρκετός για να του χαρίσει το χάλκινο μετάλλιο.

Πρώτος τερμάτισε ο Ρώσος Κάτσεφ (25.14) και δεύτερος ο Πολωνός Μασιούκ (25.28).