Χρυσό για Χρήστου και Γκολομέεφ!

Τόσο ο αθλητής του Ολυμπιακού όσο και αυτός του Εθνικού πήραν πρωτιές σε 100μ. ύπτιο και 50μ. πεταλούδα αντίστοιχα, στους Μεσογειακούς της Ισπανίας.

Ο Κριστιάν Γκολομέεφ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα στους Μεσογειακούς Αγώνες στην Ταραγόνα. Ο Έλληνας πρωταθλητής που προπονείται στις ΗΠΑ, με χρόνο 23.53 τερμάτισε πρώτος κάνοντας ατομικό ρεκόρ (23.74 το προηγούμενο) και χάρισε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στη χώρα μας στους, πιάνοντας παράλληλα το όριο για το επερχόμενο Ευρωπαϊκό της Γλασκώβης. Δεύτερος τερμάτισε ο Αιγύπτιος Ελαραμπί (23.69) και τρίτος ο Ιταλός Κόντια (23.74).

Λίγα λεπτά μετά το χρυσό του Κριστιάν Γκολομέεφ στα 50μ. πεταλούδα, η χώρα μας πανηγύρισε μια ακόμη πρωτιά στην Ταραγόνα. Ο Απόστολος Χρήστου, ο οποίος χθες ήταν τρίτος στα 50μ. ύπτιο, κατέκτησε το χρυσό σήμερα στα 100μ. ύπτιο! Η επίδοση που χάρισε στον πρωταθλητή του Ολυμπιακού το χρυσό ήταν 54.68, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισαν μαζί οι Ιταλοί Σαμπίνιο, Τσικαρέζε με χρόνο 54.77.