Στην κορυφή της Ευρώπης δύο ελληνικά σκάφη στην κατηγορία Tornado

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ιστιοπλοϊας, οι Πασχαλίδης - Παππάς κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο και οι Μαύρος - Αϊδινίδης το χάλκινο.

Τεράστια επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Στο ανοικτό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Tornado που ολοκληρώθηκε στο Ρίμινι της Ιταλίας τα δύο σκάφη μας κατέκτησαν ισάριθμα μετάλλια. Το χρυσό και το χάλκινο σε σύνολο 24 σκαφών!

Οι Ιορδάνης Πασχαλίδης – Στέφανος Παππάς στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης. Στις 6 κούρσες που έγιναν τερμάτισαν 1, 2, 1, 2, 1, 1 και με μόλις 6 βαθμούς ποινής ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Νίκος Μαύρος – Περικλής Αϊδινίδης, οι οποίοι τερμάτισαν 4, 3, 4, 3, 3, 2 και συγκέντρωσαν 15 βαθμούς.

Το αργυρό μετάλλιο πήγε στους Ελβετούς Μ. και Ζ. Στάινερ με 13 βαθμούς.

Η Ελλάδα θεωρείται και είναι υπερδύναμη σε αυτή την κλάση και το αποδεικνύει σε κάθε μεγάλο διεθνή αγώνα που οι αθλητές μας σαρώνουν τα μετάλλια.

Το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Μέτρια εμφάνιση έκαναν οι Έλληνες ιστιοπλόοι στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου στη Μασσαλία.

Στα RSX ο Β. Κοκκαλάνης κατέλαβε την θέση με 72 βαθμούς σε σύνολο 29 σκαφών και μετά από 9 ιστιοδρομίες.

Στα Λέιζερ Στάνταρντ έγιναν 9 κούρσες και ο Α. Μπουγιούρης πήρε την θέση με 33 βαθμούς σε σύνολο 7 σκαφών.

Στα 470 ανδρών οι Β. Παπουτσόγλου - Ι. Ορφανός τερμάτισαν 12οι με 115 βαθμούς μεταξύ 29 σκαφών και μετά από 9 κούρσες.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των γυναικών και σε σύνολο 24 σκαφών οι Μ. Μπόζη – Ρ. Κλωναρίδου πήραν την 13η θέση με 93 βαθμούς.