Τελικός και ασημένιο μετάλλιο για την Κωνσταντακοπούλου του Ολυμπιακού!

Συνεχίζονται οι επιτυχίες του τμήματος Ξιφασκίας του Ολυμπιακού.

Οι επιτυχίες του τμήματος Ξιφασκίας του Ολυμπιακού, συνεχίστηκαν με την παρουσία στο Κύπελλο Ελλάδας Ανδρών/Γυναικών που διεξήχθη την Κυριακή στο Ο.Α.Κ.Α, στο οποίο έλαβαν μέρος με τη Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου και τον Αλέξανδρο Δούκα σε Γυναίκες και Άνδρες αντίστοιχα.

Συγκεκριμένα η Δέσποινα Κωνσταντακοπούλου είχε εξαιρετική παρουσία και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Η 16χρονη αθλήτρια του Ολυμπιακού σημείωσε 5 νίκες σε 6 αγώνες στη φάση των ομίλων, στη συνέχεια πέρασε bye στους «32» και έφτασε μέχρι τον τελικό. Εκεί αντιμετώπισε την πολύ πιο έμπειρη Μαρίνα Παϊζη από την οποία ηττήθηκε, ωστόσο η παρουσία της νεαρής αθλήτριας στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών, αποτελεί μεγάλη επιτυχία.

Όσον αφορά την παρουσία του Αλέξανδρου Δούκα, κατετάγη 20ος μεταξύ 39 αθλητών, αφού ηττήθηκε στη φάση των «16» από τον αθλητή Κοντοχρήστο του Απόλλωνα Βριλησσίων.