Καράτε: Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Στέφανος Ξένος (pic)

Ο Στέφανος Ξένος κέρδισε 7-1 στον τελικό τον Καζάκο Αλπισμπάι και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο 26ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καράτε που διεξάγεται στη Βουδαπέστη!

Λάμψη και περηφάνια για το ελληνικό καράτε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, χάρη στον Στέφανο Ξένο! Ο πρωταθλητής μας κέρδισε 7-1 στον τελικό τον Καζάκο Καϊσάρ Αλπισμπάι και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου κατακτώντας με το σπαθί του το χρυσό μετάλλιο!

Ο Στέφανος Ξένος αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στην κατηγορία -60κ. Kumite, κερδίζοντας το Νο7 στην παγκόσμια κατάταξη. Παράλληλα, εξασφάλισε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην κορυφαία διοργάνωση καράτε του πλανήτη, 5 χρόνια μετά το χρυσό της Έλενας Χατζηλιάδου το 2018 στη Μαδρίτη.