Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Υποταγής: Ξανά μετάλλιο ο Βαβίλης

Ο Στέφανος Βαβίλης πήρε ξανά μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Υποταγής.

Το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πάλης Υποταγής που διεξάγεται στην Πολωνία κατέκτησε ο Στέφανος Βαβίλης.

Ο Ελληνας πρωταθλητής που διπλασιάζει τα μετάλλιά του στην διοργάνωση αγωνίστηκε στην κατηγορία Gi στα 69 στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα U17 και κατέλαβε την 3η θέση.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι ο Βαβίλης νίκησε τον Ουκρανό Γκαβριουσένκο με 11-5 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Εκεί αντιμετώπισε τον Γάλλο Γαχιαουί όπου μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα ηττήθηκε με 9-6.

Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο ο Βαβίλης αντιμετώπισε τον Ούγγρο Χόβαθ και μετά από συναρπαστική εμφάνιση νίκησε με 11-2 και φόρεσε στο στήθος το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε πάρει πριν από λίγες μέρος το ασημένιο μετάλλιο.