Ιστιοπλοΐα: Τερμάτισε τέταρτος ο Κυφίδης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ILCA 6 Youth

Ο Θανάσης Κυφίδης κατέκτησε την τέταρτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ILCA 6 Youth.

Η άπνοια που επικρατούσε χθες στη Γκντίνια της Πολωνίας δεν επέτρεψε να γίνουν ιστιοδρομίες στην τελευταία ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ILCA 6 Youth και ο Αθανάσιος Κυφίδης μετά από 10 κούρσες τερμάτισε στην 4η θέση με 71 βαθμούς ποινής. Ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα για τον ιστιοπλόο του Ν.Ο. Βουλιαγμένης, αν αναλογιστούμε ότι στον αγώνα έλαβαν μέρος 263 σκάφη από 28 χώρες.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές που έτρεξαν στον χρυσό στολίσκο των 66 σκαφών. Στην 12η θέση με 97 βαθμούς τερμάτισε ο Μάριος Σταθάς του Ν.Ο.Π.Φ., ενώ ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης του ίδιου ομίλου ήταν 16ος με 128 βαθμούς.

Από εκεί και πέρα ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης του Ν.Ο.Ε.Φ. ήρθε 21ος με 156β., ο Παναγιώτης Σπανός του Ν.Ο.Π. Φ. 25ος με 173β., ο Διονύσιος Καλπογιαννάκης του Ν.Ο. Καλαμακίου 40ος με 216 β., ο Στέφανος Τσάκος του Ν.Ο.Π. Φ. 46ος με 236β. και ο Παναγιώτης Βέκκος του Ν.Ο.Ε.Φ. 49ος με 243 βαθμούς.

Στα κορίτσια την καλύτερη ελληνική εμφάνιση πραγματοποίησε η Μαρία Χριστίνα Μένη του Ν.Α.Ο. Βούλας. Μετά από 9 κούρσες τερμάτισε στην 11η θέση με 113 βαθμούς σε σύνολο 118 σκαφών. Η Αργυρώ Κουράβελου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης ήταν 22η με 153 βαθμούς και η Τατιανή Μπουγιατιώτη του Ν.Α.Ο. Μάτι 41η με 130 βαθμούς και 5η στην κατηγορία U17.

Άριστα πήρε ο Ν.Ο Βόλου Αργοναύτες στη διοργάνωση του ανοιχτού πανελλήνιου πρωταθλήματος ILCA 4. Αυτός ο αγώνας, άλλωστε, τόσο για τους διοργανωτές όσο και για τους ιστιοπλόους ήταν πρόβα τζενεράλε για το παγκόσμιο πρωτάθλημα που ακολουθεί από 22 έως 30 Ιουλίου στον Βόλο.

Έτσι εξηγείται και η πολύ μεγάλη συμμετοχή από το εξωτερικό που συνέβαλε στη διεξαγωγή ενός ανταγωνιστικού πρωταθλήματος. Συνολικά έλαβαν μέρος 194 αθλητές και αθλήτριες από 20 χώρες!

Στα 135 αγόρια έγιναν 5 κούρσες και την 1η θέση κατέκτησε ο Νικόλαος Βουγιούκας του Ν.Ο. Βουλιαγμένης με 7 βαθμούς. Στην 2η θέση ήταν ο Κύπριος Ιωάννης Μιλτιάδους με 10 βαθμούς και στην 3η ο Ταϊλανδός Ο. Μπανουμπάχτ με 10 βαθμούς.

Στο πανελλήνιο τον Βουγιούκα ακολούθησαν ο Βασίλης Κουκούδης του Α.Ν.ΟΓ. με 19 βαθμούς και ο Χαράλαμπος Βελιανίτης του ίδιου ομίλου επίσης με 19 βαθμούς (ήταν 1ος και στην κατηγορία U16).

Στα κορίτσια τα 59 σκάφη έτρεξαν 6 κούρσες και την 1η θέση σε U18 και U16 κατέκτησε η Ερμιόνη Γκίκα του Ν.Ο. Καλαμακίου με 6 βαθμούς. Στην 2η θέση τερμάτισε ένα κορίτσι από την Περιφέρεια , η Μαρία Ελένη Καλακώνα του Ν.Ο Πάρου με 217 βαθμούς και 3η ήταν η Σάρα Λάκο από την Ουγγαρία με 18 βαθμούς. Στο πανελλήνιο την 3η θέση κατέκτησε η Κλεοπάτρα Αναστασίου του Ν.Ο.Π.Φ με 21 βαθμούς.