Ιστιοπλοΐα: Xρυσό μετάλλιο στην Φλόριντα o Mαραμενίδης!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στην Φλόριντα ο Κάμερον Mαραμενίδης σε διεθνή αγώνα της oλυμπιακής κατηγορίας Formula Kite

Με αναπτερωμένο το ηθικό θα συνεχίσει την προσπάθεια του για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού (που θα κριθεί τον Ιούλιο, στη Χάγη) ο Κάμερον Μαραμενίδης μετά τη νίκη του στην Φλόριντα!

Ο νεαρός ιστιοπλόος του Α.Ι.Ο. Ρίου Ιάσων κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, σε μεγάλο διεθνή αγώνα της ολυμπιακής κατηγορίας Formula Kite που εντάσσεται στη σειρά αγώνων 2023 US Open Sailing Series Clearwater.

Έλαβαν μέρος 26 σκάφη από 13 χώρες και ο Ελληνας πρωταθλητής, στις 11 ιστιοδρομίες πήρε τρεις πρώτες θέσεις, τρεις δεύτερες, δυο τρίτες και στις άλλες κούρσες τερμάτισε 9ος, 10ος και 8ος αντίστοιχα.

Αφαιρώντας τις δυο χειρότερες του και με 23 βαθμούς ποινής ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Το χρυσό μετάλλιο, μάλιστα, συνοδεύτηκε από επιταγή 1000 δολαρίων!

Τη 2η θέση κατέλαβε ο Αμερικανός Μ. Έντεγκραν με 29 βαθμούς και 3ος ήταν ο Βρετανός Γ. Μπριτζ με 30 βαθμούς