Στον τελικό του σκιφ ο Στέφανος Ντούσκος
Ως 3ος της 1ης ημιτελικής σειράς προκρίθηκε στον τελικό του σκιφ, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας ο Στέφανος Ντούσκος.
![Στον τελικό του σκιφ ο Στέφανος Ντούσκος](https://www.fosonline.gr/media/news/2022/09/23/208099/main/w23-131100-1.jpg)
Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο τερμάτισε σε χρόνο 06:51.54 εξασφαλίζοντας από την τελευταία θέση που έδινε πρόκριση την παρουσία στα έξι κορυφαία πληρώματα του κόσμου.
Την πρώτη θέση στην ημιτελική σειρά του Γιαννιώτη σκιφίστα, στο Ρατσίστε της Τσεχίας, κατέλαβε ο Ολλανδός Μέλβιν Τβέλααρ (06:48.04), ενώ ως δεύτερος προκρίθηκε στον τελικό ο Νορβηγός Κγιέτιλ Μπορτς (06:50.73).
Την Κυριακή (25/9), στις 15:44, οι έξι κορυφαίοι σκιφίστες του κόσμου, ανάμεσα στους οποίους ο Στέφανος Ντούσκος, θα διεκδικήσουν μια θέση στο βάθρο.