Χρυσό μετάλλιο ο Μπουγιούρης στο παγκόσμιο ILCA7 Masters

Με θρίαμβο του Αντώνη Μπουγιούρη, ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα ILCA 7 Masters, που φιλοξενήθηκε στην πόλη, Πουέρτο Βαγιάρτα στο Μεξικό, καθώς ο Ελληνας ιστιοπλόος, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Ο έμπειρος πρωταθλητής του Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και τερμάτισε πρώτος, ανάμεσα σε 14 αθλητές από οκτώ χώρες.

Διεξήχθησαν 12 ιστιοδρομίες και ο Μπουγιούρης ήταν σταθερός από την αρχή μέχρι και το τέλος του σπουδαίου αγώνα, καθώς πήρε οκτώ πρώτες θέσεις, τρεις δεύτερες και μια τρίτη, συγκεντρώνοντας μόλις 17 βαθμούς ποινής και ανέβηκε πανάξια στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Στην δεύτερη θέση, κατετάγη ο Αμερικανός, Ε. Ροντρίγκεζ με 22 βαθμούς ποινής, ενώ τρίτος τερμάτισε, ο Βρετανός, Ο. Γκλέντχιλ με 53 β.π.