Καράτε: Τέσσερα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκαζιάντεπ, στην Τουρκία!

Ένα ασημένιο (Διονύσης Ξένος) και 3 χάλκινα (Στέφανος Ξένος, Κέλλυ Κυδωνάκη, Βίκυ Πανετσίδου ) μετάλλια κατέκτησαν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Γκαζιάντεπ της Τουρκίας οι Έλληνες καρατέκα!

Κατά τέσσερα μετάλλια βαρύτερες θα είναι οι αποσκευές της Ελληνικής αποστολής κατά την επιστροφή της από την Τουρκία και το Γκαζιάντεπ, όπου διεξάγεται το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Καράτε Ανδρών - Γυναικών.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Διονύσης Ξένος.

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο περσινό Ευρωπαϊκό του Πόρετς (Κροατία), κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, στα -67κ., στην ίδια διοργάνωση.

Ο 26χρονος πρωταθλητής ηττήθηκε, στον τελικό, από τον Τούρκο Μπουράκ Ουιγκόρ (4-0), χάνοντας την ευκαιρία να κάνει το «δύο στα δύο» αλλά επιβεβαιώνοντας ότι ανήκει στην ελίτ της κατηγορίας.

Λίγο νωρίτερα ο αδερφός του Στέφανος, στα -60κ., είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο 21χρονος πρωταθλητής στον αγώνα της 3ης θέσης επικράτησε του Γερμανού, Φλόριαν Χάας 10-2 Έτσι επανάλαβε την επιτυχία του στο περσινό Ευρωπαϊκό

Ήταν το 4ο μετάλλιο της αποστολής μας ,αφού είχαν προηγηθεί άλλα δύο χάλκινα στις γυναίκες..

Πρώτη η Κέλλυ Κυδωνάκη, που έκανε ιδανικό ντεμπούτο στη διοργάνωση, στην κατηγορία των +68κ. Η 21χρονη νίκησε την Λούσια Λέσιακ, από την Κροατία. (3-1) Η Ελληνίδα ήταν πρωταθλήτρια Ευρώπης στις νεάνιδες το 2018.

Λίγο μετά η Βίκυ Πανετσίδου έφθασε στο 4ο μετάλλιο της καριέρας της σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η 32χρονη από τη Βέροια, νικώντας την Ανίτα Μακιάν, από την Αρμενία (7-4) εξασφάλισε την 3η θέση στα -68κ.

Η Πανετσίδου, που ήταν 2η στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Πόρετς, έχει στεφθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Αθήνα το 2000 (+68κ.), ενώ έχει ένα ακόμα χάλκινο στη συλλογή της.

Ευκαιρία και για 5ο μετάλλιο σήμερα!

Σήμερα (10:00) το ομαδικό κούμιτε θα διεδκικήσει το χάλκινο μετάλλιο από την Πορτογαλία.

Αν το κατακτήσει θα είναι το πέμπτο ισοφαρίζοντας την περσινή επίδοση της Ελληνικής αποστολής στην Κροατία.