Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης: Ο Βέερτμαν το χρυσό στα 10χλμ.

Ο Φέρι Βέερτμαν επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία του στα 10χλμ. κολύμβησης σε ανοιχτή θάλασσα, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.

Ο Ολλανδός Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής έζησε ξανά την κούρσα του Ρίο ντε Τζανέιρο, μόνο που αυτή τη φορά στη θέση του Σπύρου Γιαννιώτη ήταν ο Ούγγρος Κριστόφ Ρασόβσκι. Οι δύο αθλητές έπεσαν σχεδόν μαζί στον τερματισμό, με τον Βέερτμαν όμως να χτυπάει πρώτος την ηλεκτρονική πλάκα και να παίρνει το τρίτο διαδοχικό χρυσό του μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα, ενώ ο Ρασόβσκι, νικητής χθες στα 5χλμ., αρκέστηκε στο ασημένιο μετάλλιο. Την τρίτη θέση πήρε ο Γερμανός Ρομπ Μούφελς, που κέρδισε οριακά τον Γάλλο Μαρκ-Αντουάν Ολιβιέ.

Να σημειωθεί ότι ο Δημήτρης Νέγρης δεν αγωνίστηκε τελικά στα 10χλμ., αν και είχε δηλωθεί.