Ιστιοπλοΐα: Καλή παρουσία των Ελλήνων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Youth του Ομάν

Με τρεις παρουσίες Ελλήνων ιστιοπλόων στη δεκάδα της αγωνιστικής κατηγορίας τους ολοκληρώθηκε η συμμετοχή της ελληνικής αποστολής στο «2021 Youth Sailing World Championships» που φιλοξενήθηκε στο Ομάν.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες στον μεγάλο διεθνή αγώνα της World Sailing «2021 Youth Sailing World Championships» που ολοκληρώθηκε στο Αλ Μουσανάχ του Ομάν.

Σε τρεις κατηγορίες οι ιστιοπλόοι μας όχι μόνο βρέθηκαν στη δεκάδα, αλλά είχαν τις δυνατότητες να τερματίσουν πιο ψηλά από τις θέσεις που κατέλαβαν.

Χαρακτηριστικό ήταν το παράδειγμα στα 420 γυναικών, όπου οι Δ. Βαρθολομαίου - Μεταξία Γώγου (ΝΟ Παλαιού Φαλήρου) τερμάτισαν 5ες με 42 βαθμούς, μόλις 10 περισσότερους από το γαλλικό σκάφος που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Έγιναν 9 ιστιοδρομίες και έτρεξαν 19 σκάφη.

Στα 420 mixed τα αδέλφια Ευλάμπιος Γιαννούλης - Ελένη Γιαννούλη (ΙΟΠ) κατέλαβαν τη 13η θέση με 78 βαθμούς μεταξύ 22 σκαφών.

Στα Techno 293 Plus αγοριών ο Μελέτης Καλπογιαννάκης (ΑΟ Θαλασσίων Αθλημάτων) τερμάτισε 6ος με 72 βαθμούς. Έγιναν 13 ιστιοδρομίες και έτρεξαν 18 σκάφη.

Στην αντίστοιχη κατηγορία των κοριτσιών η Αιμιλία Κωστή (ΝΑΟ Κέκρωψ) κατέλαβε την θέση με 74 βαθμούς σε σύνολο 17 σκαφών.

Στα Ilca 6 αγοριών (πρώην Λέιζερ Ράντιαλ) μετά από 9 ιστιοδρομίες ο Ιάσων Κεφαλλωνίτης (ΝΟ Καλαμακίου) πήρε τη 14η θέση με 124 βαθμούς σε σύνολο 50 σκαφών.

Τέλος, στον αγώνα των κοριτσιών έλαβαν μέρος 46 σκάφη και η Βαρβάρα Πόρτολου (ΝΟ Κατοίκων Βουλιαγμένης) τερμάτισε 23η με 148 βαθμούς.