ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ: Ασημένιο η Σαρβανάκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων - Νεανίδων

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Θένια Σαρβανάκη του Ολυμπιακού Ταεκβοντό στην κατηγορία των 63ων κιλών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων – Νεανίδων στο Σαράγεβο.

Στο βάθρο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων Ταεκβοντό που διεξάγεται στο Σαράγεβο ανέβηκε η Θένια Σαρβανάκη.

Η Ελληνίδα αθλήτρια του Ολυμπιακού Ταεκβοντό κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των 63ων κιλών, εντυπωσιάζοντας με την εμφάνισή της.

Μετά τη νίκη της στα ημιτελικά κόντρα στην Ισπανίδα Κλόι Ιγκλέσιας (17-7), βρέθηκε στον τελικό κόντρα στην Ουγγαρέζα Βιβάνα Μάρτον, από την οποία τελικά ηττήθηκε 17-15, σε μία μάχη που κρίθηκε στο τέλος. Το συγκεκριμένο μετάλλιο είναι το 19ο ασημένιο για τη χώρα μας στην Ιστορία των Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων εφήβων και νεανίδων, ενώ για την αθλήτρια το 6ο μέσα στο 2021.

Στην ίδια διοργάνωση, ο Κωνσταντίνος Σολακίδης έφτασε μέχρι τα προημιτελικά στην κατηγορία των 51 κιλών, εκεί όπου γνώρισε την ήττα με 16-32 από τον πρωταθλητή Ευρώπης παίδων του 2018, τον Δανό Γιόνες Αουλάκι, και αποκλείστηκε από την συνέχεια.