Πάλη στην άμμο: Οι νικητές του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Κατερίνη

Έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πάλης στην άμμο την Κυριακή (20/6) στην παραλία της Κατερίνης, το οποίο σηματοδότησε την επανεκκίνηση των διοργανώσεων του αθλήματος. Δείτε τους νικητές των κατηγοριών.

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα πάλης στην άμμο που διεξήχθη στην Κατερίνη την Κυριακή (20/6). Περισσότεροι από 200 αθλητές από 30 σωματεία συγκεντρώθηκαν στην παραλία της πρωτεύουσας της Πιερίας και διεκδίκησαν τους πρώτους τίτλους της χρονιάς.

Ήταν μια σημαντική διοργάνωση, υπό την έννοια ότι σήμανε την επανεκκίνηση των εγχώριων διοργανώσεων, για αυτό και τα χαμόγελα ήταν διάπλατα σε όλους.

Παράλληλα συγκροτήθηκαν οι εθνικές ομάδες ανδρών και γυναικών που θα συμμετάσχουν στις διεθνείς διοργανώσεις.

Στους άνδρες πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκε η Ευκαρπία με 42 βαθμούς και ακολούθησαν ο Κρότων με 28 β. και οι Ολύμπιοι Κατερίνης με 27 β.

Στις γυναίκες πρώτευσε ο ΑΟ Ευπυρίδαι με 13 β. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ολυμπιονίκης Βόλου και το χάλκινο ο Ευρωπός.

Στους παμπαίδες η Ευκαρπία στέφθηκε πρωταθλήτρια ομάδα και ακολούθησαν οι Άρης και Ολύμπιοι Κατερίνης.

Στις παγκορασίδες πρωταθλητής σύλλογος αναδείχθηκε ο Ημαθίων, ενώ στο βάθρο ανέβηκαν και οι Ολύμπιοι Κατερίνης, Ολυμπιονίκης Βόλου.

Για πρώτη φορά σε διοργάνωση της πάλης διεξήχθη πιλοτικά η κίνηση της ελληνορωμαϊκής στην άμμο στην κατηγορία των παμπαίδων. Η Ευκαρπία βγήκε πρώτη και ακολούθησαν οι Ολύμπιοι Κατερίνης και Ογχηστός.