Πάλη: Έμεινε χωρίς Ολυμπιακή πρόκριση η Ελλάδα στην Ελληνορωμαϊκή

Δεν κατάφεραν τελικά να πάρουν εισιτήριο για τους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες οι αθλητές της ελληνικής αποστολής στην Ελληνορωμαϊκή πάλη του Προολυμπιακού τουρνουά στη Βουλγαρία.

Οι Έλληνες αθλητές της ελληνορωμαϊκής πάλης δεν κατάφεραν, τελικά, να εξασφαλίσουν κάποια πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο Γιώργος Πρεβολαράκης ξεκίνησε με νίκη στο προολυμπιακό τουρνουά της Βουλγαρίας (77κ.), καθώς στον προκριματικό γύρο ξεπέρασε το εμπόδιο του Μπαμπαγιάν (Πολωνία) με τεχνική υπεροχή.

Στη φάση των «16» αντιμετώπισε τον «χάλκινο» στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Μνατσακανιάν (Βουλγαρία) και μετά από συναρπαστικό αγώνα ηττήθηκε με 7-5 στα σημεία.

Στα 87κ. ο Δημήτρης Παπαδόπουλος πάλεψε στα ίσα με τον Βάγκνερ (Αυστρία) και παρά το ότι προηγήθηκε με 5-1, τελικά υστέρησε στην ισοπαλία (5-5).

Στα 97κ. ο Λαοκράτης Κεσίδης έχασε από τον Ζόκε με τεχνική υπεροχή, ενώ ο Αλέξανδρος Παπαδάτος στα 130κ. ηττήθηκε με τεχνική υπεροχή από τον Φιλανδό Κουσμάνεν.