Ολυμπιακός - Βουλιαγμένη 9-7: Στον τελικό με την ΑΕΚ και...πλώρη για νταμπλ - Αντίο από Αφρουδάκη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 9-7 της Βουλιαγμένης και θα παίξει την Κυριακή (23/5, 19.00) με την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και φυσικά είναι το μεγάλο φαβορί για το νταμπλ. Τελευταίο ματς για τον Χρήστο Αφρουδάκη

Πολλά τα γκολ στην πρώτη περίοδο με τη Βουλιαγμένη να ξεφύγει 3-1 αλλά τον Ολυμπιακό να απαντά (3-3) και να τελειώνει το οκτάλεπτο 4-4, με τις άμυνες να είναι κάκιστες.

Ο Ολυμπιακός για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με τον Χρυσοσπάθη στον παίκτη παραπάνω, με την ομάδα του Βλάχου να παίζει καλή άμυνα στον λιγότερο αλλά και στα δύο μέτρα για να μην πάει η μπάλα εύκολα στον φουνταριστό του ΝΟΒ ενώ και ο Ζερδεβάς είχε καλές επεμβάσεις. Οκτώ γκολ στο πρώτο οκτάλεπτο, μόλις ένα στη δεύτερη περίοδο.

Ο Πρέκας από την περιφέρεια ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό (6-4), με τη Βουλιαγμένη να βρίσκει τελικά γκολ ύστερα από ώρα με τον Αφρουδάκη στον παραπάνω, με τον αρχηγό να μειώνει σε 6-5 (εννέα λεπτά χωρίς γκολ ήταν η ομάδα της Βουλιαγμένης), σε ένα διάστημα όπου οι πρωταθλητές είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και ειδικά στον παραπάνω αλλά τη λύση έδωσε ο Κάκαρης με ένα φοβερό γκολ από τη θέση του φουνταριστού (7-5), με τον Μάνο Ζερδεβά να κάνει φοβερές επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έβγαλε άμυνα στον λιγότερο και εν συνεχεία σκόραρε ο Καπότσης στον παραπάνω και η διαφορά πήγε στα τρία γκολ για τους πρωταθλητές (8-5), ωστόσο ο Μυλωνάκης πέτυχε το 8-6 ενώ στη συνέχεια χάθηκε και επίθεση στον παραπάνω (3/10) για να μειώσει στο γκολ. Χαμένο παραπάνω είχε στη συνέχεια και ο Ολυμπιακός (5/10) για να τελειώσει τον αγώνα και εν συνεχεία ο Μπάσιτς πήγε τον ημιτελικό στο γκολ (8-7). Ο Ντάουμπε όμως 1.15 για το τέλος έγραψε το 9-7 στον παραπάνω, σε μια φάση που ανήκει στον αρχηγό Μουρίκη, ο οποίος πήρε την αποβολή και έδωσε και την πάσα στον Αμερικανό άσο.

Η διακύμανση

Α’ οκτάλεπτο: 0-1 Μπάσιτς (περιφέρεια, 7:06), 1-1 Αργυρόπουλος (π/π, 3:55), 1-2 Λότζινα (π/π, 2:19), 1-3 Γκιουβέτσης (π/π, 1:30), 2-3 Σκουμπάκης (π/π, 1:13), 3-3 Ντάουμπε (π/π, 0:36), 3-4 Τρούλος (πέναλτι, 0:20), 4-4 Ντάουμπε (περιφέρεια, 0:07)

Β’ οκτάλεπτο: 5-4 Χρυσοσπάθης (π/π, 6:22)

Γ’ Οκτάλεπτο: 6-4 Πρέκας (περιφέρεια, 6:42), 6-5 Αφρουδάκης (π/π, 3:41), Κάκαρης 7-5 (π/π, 1:32)

Δ' Οκτάλεπτο: 8-5 Καπότσης (π/π, 6:56), 8-6 Μυλωνάκης (κόντρα, 5:40), 8-7 Μπάσιτς (περιφέρεια, 3:59), 9-7 Ντάουμπε (π/π, 1.15).

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-0, 2-1, 2-2.

Ολυμπιακός: Αργυρόπουλος 1, Σκουμπάκης 1, Χρυσοσπάθης 1, Ντάουμπε 3, Πρέκας 1, Κάκαρης 1, Καπότσης 1.

Βουλιαγμένη: Μπάσιτς 2, Λότζινα 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 1, Αφρουδάκης 1, Μυλωνάκης 1.