Ρουμανία - Ελλάδα 7-14: Στους «8» με Κροατία

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πόλο προκρίθηκε η Εθνική ομάδα Ανδρών που νίκησε με 14-7 τη Ρουμανία.

Στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης φιγουράρει η Εθνική μας ομάδα πόλο των ανδρών. Η «γαλανόλευκη» του Θοδωρή Βλάχου κέρδισε 14-7 τη Ρουμανία και πέρασε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία (22/1, 21:30). Στο αγωνιστική σκέλος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε και πάλι τραγικό ποσοστό στον παραπάνω (3/14) και μόνο στο τρίτο οκτάλεπτο όπου έπαιξε καταπληκτικά, είχε 2/2! Η Ρουμανία από την άλλη τελείωσε με 4/12 στον παραπάνω.

Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Κολόμβος έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα αλλά οι Ρουμάνοι με ένα σερί 3-0 πήραν κεφάλι στο σκορ. Μάλιστα με τέρμα του Οάντα ξέφυγαν και 4-1 αλλά στην επόμενη επίθεση απάντησε άμεσα ο Γενηδουνιάς αρχικά από την περιφέρεια (4-2) και εν συνεχεία με προσωπική ενέργεια και μπάσιμο (4-3, 5.53 για το τέλος του ημιχρόνου).

Η Ρουμανία και πάλι στον παραπάνω πήρε αέρα δυο τερμάτων, με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να είναι τραγική στον παραπάνω (0/6). Μάλιστα ο Βλαχόπουλος είχε και χαμένο πέναλτι και την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 5-5. Οι Ρουμάνοι στο ημίχρονο ήταν μπροστά 5-4 έχοντας 3/7 στον παίκτη παραπάνω ενώ η Εθνική μας τελείωσε το ημίχρονο με 0/7.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ήρθε και το πρώτο γκολ στον παραπάνω (1/8) από τον Γούνα που ισοφάρισε σε 5-5 και εν συνεχεία ο Καπότσης από την περιφέρεια πέτυχε και το 6-5 δίνοντας για πρώτη φορά στην Ελλάδα το προβάδισμα μετά το 1-0. Ο Γούνας και πάλι στον παραπάνω πέτυχε το 7-5, με τον Γενηδουνιά στην κόντρα να σκοράρει για το 8-5. Τα πάντα είχαν κριθεί και εκείνο που έμενε ήταν να δούμε το τελικό σκορ, με την Εθνική μας να κερδίζει άνετα 13-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-3, 0-6, 2-3.

Ρουμανία: Τικ, Ράντου 1, Νεγκρέαν 2, Γκιόργκε 1, Αντίπα, Πριοτεάσα 1, Γκεοργκέσκου 1, Φουλέα, Γκεργκελίφι, Οάντα 1, Γκίμπαν, Βάνσικ, Αμπρούνταν

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 6, Σκουμπάκης, Καπότσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.

Στα άλλα νοκ άουτ παιχνίδια είχαμε: Μαυροβούνιο – Τουρκία 17-6, Γερμανία – Ισπανία 6-12, Ρωσία – Γεωργία 14-13.

Το πρόγραμμα των προημιτελικών: Ιταλία – Μαυροβούνιο (17.00), Σερβία – Ισπανία (18.30), Ουγγαρία – Ρωσία (20.00), Κροατία – Ελλάδα (21.30).