Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών: Στους «4» η Εθνική, απέκλεισε στα πέναλτι τις ΗΠΑ

Τεράστια πρόκριση για την Εθνική μας ομάδα των Νέων Ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Κουβέιτ. Η «γαλανόλευκη» απέκλεισε στα πέναλτι (4-1) τις ΗΠΑ. Ο Στάθης Καλογερόπουλος σε νεκρό χρόνο είχε γράψει το 11-11!

Έσπασαν καρδιές στο Κουβέιτ με την Εθνική μας ομάδα να παίρνει την πρόκριση στον αυριανό (19/12) ημιτελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία σε μια επανάληψη του τελικού του 2017 στο Βελιγράδι, όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε σηκώσει το βαρύτιμο τρόπαιο.

Στον αποψινό (18/12) προημιτελικό με τις ΗΠΑ, η Εθνική μας δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Οι Αμερικάνοι πήραν διαφορά τεσσάρων τερμάτων στην τρίτη περίοδο (5-9) αλλά κάπου εκεί η Εθνική μας ξύπνησε και με ένα σερί 5-0 (!) πέρασε μπροστά με 10-9 λίγο πριν από το τέλος.

Οι Αμερικάνοι όμως όχι μόνο ισοφάρισαν (10-10) αλλά πέρασαν και μπροστά με 11-10 (δευτερόλεπτα για το τέλος). Στην τελευταία επίθεση η Εθνική μας κατάφερε σε νεκρό χρόνο με τον Καλογερόπουλο να στείλει το ματς στα πέναλτι, εκεί όπου πήρε την τεράστια πρόκριση στον αυριανό (19/12, 19.00) ημιτελικό με αντίπαλο την Κροατία.

Ελλάδα – ΗΠΑ 15-12 πεν / κ.δ. 11-11 (2-4, 3-3, 3-2, 3-2 πεν. 15-12)

Ελλάδα (Τεό Λοράντος): Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 2+1, Αλαφραγκής, Γκιουβέτσης 4, Νικολαΐδης 2+1, Παπαναστασίου 2+1, Κάκαρης 1, Ρομπόπουλος, Παπαγεωργίου, Δίπλαρος, Χαλυβόπουλος Αρ. 0+1, Γωνιωτάκης, Μητράκης

ΗΠΑ (Τζακ Κόκυρ): Ουάινμπεργκ, Όσμπορν 3, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ούνο, Ζάαν, Ντάουμπ 2, Έρχαρντ 3, Μακιέτ, Μόλτεν 1+1, Γούντχεντ 1, Λοτ, Έμντεν