Len Champions League: Νίκες και για Γιουγκ, Ζόλνοκ, έξι γκολ ο Ομπράντοβιτς!

Η Γιουγκ πήρε το ντέρμπι στον Α’ όμιλο και μετρά δυο νίκες σε ισάριθμα ματς, όπως ο Ολυμπιακός αλλά και η Ζόλνοκ που κέρδισε απόψε (18/10) εκτός έδρας τη Γιαντράν Χέρτζεγκ Νόβι. Έξι γκολ ο Ομπράντοβιτς στη νίκη των Κροατών!

Η Γιουγκ κέρδισε 15-13 την Μπαρτσελονέτα στο Ντουμπρόβνικ, με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού, Πάουλο Ομπράντοβιτς να σημειώνει έξι γκολ με 75% ποσοστό ευστοχίας!

Οι Καταλανοί ήταν μπροστά με 5-2, ο Ομπράντοβιτς σημείωσε τρία σερί γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο με τη Μπαρτσελονέτα να αντέχει και να είναι μπροστά με 8-5 επτά λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ακολούθησε ένα 5-0 (!) σερί των Κροατών που πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν με τον Ομπράντοβιτς να γράφει και το 15-11 (2.25 για το φινάλε). Στο τέλος μείωσαν οι φιλοξενούμενοι ενώ για τη Γιουγκ ένα γκολ πέτυχε και ο δικός μας, Αλέξανδρος Παπαναστασίου.

Η Γιαντράν Χέρτζεγκ Νόβι (επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού) ηττήθηκε στην έδρα της από τη Ζόλνοκ που επίσης έχει έξι βαθμούς αλλά στις 29 του μήνα θα πάει στη Βαρκελώνη για το ματς με τη Μπαρτσελονέτα.

Τέλος στο Σπλιτ, η Γιαντράν αν βρέθηκε να κυνηγά από την αρχή τη Σπαντάου ισοφάρισε στα τελευταία λεπτά (11-11, 12-12). Μάλιστα έβγαλε την άμυνα με λιγότερο και σε νεκρό χρόνο θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη αλλά ο Μπάκσα σταμάτησε τον Μπούτιτς.

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

2η Αγωνιστική

Ολυμπιακός – Σίντεζ Καζάν 10-8, Γιούγκ Ντουμπρόβνικ – Μπαρτσελονέτα 15-13, Γιαντράν Χέρτσεγκ Νόβι – Ζόλνοκ 12-14, Γιαντράν Σπλιτ – Σπαντάου 12-12