Εθνική Κορασίδων Πόλο: Κοίταξε στα μάτια τη Ρωσία, ήττα 12-10 στον ημιτελικό

Η Εθνική μας ομάδα των κορασίδων ηττήθηκε 12-10 από τη Ρωσία στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Κίρισι. Αύριο (13.00) ο μικρός τελικός με αντίπαλο την Ολλανδία.

Λίγο έλειψε να κάνει το...μπαμ μέσα στο Κίρισι η Εθνική μας ομάδα των κορασίδων. Κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης και γηπεδούχο Ρωσία, πάλεψε, έβαλε δύσκολο στην αντίπαλη ομάδα αλλά τελικά ηττήθηκε 12-10 στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου δεν μπήκαν καθόλου καλά και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5-1 ενώ στο φινάλε της πρώτης περιόδου η Τορνάρου μείωσε σε 5-2.

Ακολούθησε ένα φοβερό δεύτερο οκτάλεπτο όπου η Εθνική μας με ένα σερί 3-0 (2 Τριχά, 1 Τορνάρου) ισοφάρισε (5-5) στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τη Ρωσία να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 6-5.

Οι Ρωσίδες στη συνέχεια ξέφυγαν ακόμη περισσότερο (5-8). Η Τριχά (πέτυχε επτά γκολ η αθλήτρια του Νηρέα Χαλανδρίου) με πέναλτι μείωσε σε 6-8 και μπήκαμε στην τελευταία περίοδο με τη γηπεδούχο ομάδα να έχει το πάνω χέρι (9-6). Χαλδαίου και Τριχά μείωσαν στο γκολ (8-9, 4.17 για το τέλος), όμως δύο τέρματα της Σαβίσκο (8-11, 2:30 πριν τη λήξη) τελείωσαν τον ημιτελικό.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 3-1, 1-2, 3-4.

Ελλάδα: Καραγιάννη, Σάντα, Καλογεροπούλου, Σιούτη, Τσιμάρα Ευφ., Χαλδαίου 1, Τορνάρου 2, Κάσσαρη, Ανδρεάδη, Τριχά 7, Λασκαρίδου, Γκοτζιά, Μήτσου

Ρωσία: Κουτίσεβα, Σαβτσένκο, Σαβίσκο 2, Μπουνάκοβα 1, Καρέλοβα 3, Γκούσκοβα 1, Εβντοκούσινα, Σαραφουτντίνοβα 3, Τρετιάκοβα 1, Κόπτσεβα 1, Τιμόκινα, Αλεσένκο, Καρνάουκ