Ολυμπιακός-Σπαντάου 11-4: Όταν μιλάει ο Πειραιάς

Ο Ολυμπιακός υπέταξε 11-4 τη Σπαντάου στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός όπως σε κάθε αγώνα στο Τσάμπιονς Λιγκ στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» μπήκε δυνατά. Προηγήθηκε 2-0 αλλά η Σπαντάου απάντησε με ένα σερί 3-0, βρίσκοντας λύσεις στον παραπάνω. Έτσι βρέθηκε να προηγείται με 3-2 επί του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο.

Οι πρωταθλητές όμως μέσα σε δυο λεπτά επέστρεψαν, γύρισαν το παιχνίδι και δεν κοίταξαν πίσω. Άμυνα για σεμινάριο, Πάβιτς «κέρβερος» και στην επίθεση όταν η μπάλα κυκλοφορούσε σωστά και οι επιλογές δεν ήταν βιαστικές κατέληγαν στα δίχτυα της Σπαντάου.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 6-3 με τον Γούνα να «σκοτώνει» τη Σπαντάου, μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο τρίτο οκτάλεπτο ακολούθησε η «φωτοβολίδα» του Ομπράντοβιτς (7-3), μείωσε ο Ντέντοβιτς αλλά ακολούθησε το γκολ «ποίημα» του Μουρίκη με τους παίκτες του Ολυμπιακού να παίζουν καταπληκτικά τον παραπάνω.

Με τον κόσμο να τραγουδά ασταμάτητα στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός δεν πάτησε φρένο. Δεν δέχθηκε γκολ, πέτυχε ακόμη τρία και έδωσε χαρά στον κόσμο του που ζήτησε πρωτάθλημα, κύπελλο και ευρωπαϊκό.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-1, 2-1, 3-0

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μουρίκης (φουνταριστό, 07:34), 2-0 Γενηδουνιάς (06:02), 2-1 Νεγκρεάν (πέναλτι, 04:14) 2-2 Πλέσιβατς (π/π., 00:58),

2ο οκτάλεπτο: 2-3 Σαουντάντιερ (π/π., 06:56), 3-3 Γενηδουνιάς (π/π., 06:05), 4-3 (π/π., 04:57), 5-3 Γούνας (π/π., 02:05), 6-3 Γούνας (περιφέρεια, 00:08)

3ο οκτάλεπτο: 7-3 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 04:49), 7-4 Ντέντοβιτς (περιφέρεια, 01:45), 8-4 Μουρίκης (π/π., 01:02)

4ο οκτάλεπτο: 9-4 Φουντούλης (π/π., 05:09), 10-4 Γούνας (π/π.,00:40), 11-4 Δερβίσης (κόντρα, 00:14)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Γούνας 3, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Γαλανόπουλος

ΣΠΑΝΤΑΟΥ (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάξα, Σαουντάντιερ 1, Τσουκ, Νεγκρεάν 1, Γιούγκλινγκ 1, Στρελέζκι, Ντέντοβιτς 1, Κούπερς, Ρέιμπελ, Ρέστοβιτς, Πλέσιβατς 1, Πέτερφαϊ