Μπρέσια-Ολυμπιακός 12-13: Διπλό-χρυσάφι με όπλο την άμυνα

Με όπλο την άμυνά του, ο Ολυμπιακός νίκησε 13-12 την Μπρέσια στην Ιταλία και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Final-4 του LEN Champions League

Την δεύτερή του νίκη στον προημιτελικό όμιλο του LEN Champions League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος υπέταξε με 13-12 την Μπρέσια στην έδρα της και πήρε σημαντική ώθηση για μια θέση στο Final-4.

Σε μία συγκλονιστική «μάχη» στην -παραδοσιακά- δύσκολη έδρα της Μπρέσια, οι «ερυθρόλευκοι» νταμπλούχοι Ελλάδας, που αγωνίστηκαν για άλλη μια φορά χωρίς τον Νικολαΐδη, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα, έκαναν μεγάλη ανατροπή από 10-9 σε... 10-13, με τρία διαδοχικά γκολ του Βάμος και κατέκτησαν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, στο... δρόμο για το Final-4 του κορυφαίου ευρωπαϊκού διασυλλογικού θεσμού. Ο Ολυμπιακός, που είναι δεύτερος στον όμιλό του, με έξι βαθμούς (εννιά η Φερεντσβάρος, τρεις η Μπαρτσελονέτα), έχει μπροστά του ένα πολύ κρίσιμο ματς, σε 20 μέρες (23/4) στο Παπαστράτειο, όπου φιλοξενεί την Φερεντσβάρος, για την 4η αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε τέσσερις φορές στο πρώτο οκτάλεπτο, με Αλαφραγκή (0-1, 7:34), Γενηδουνιά (1-2, 5:07| 2-3, 3:30) και Γκίλλα (3-4, 0:51), αλλά ισοφαρίστηκε σε ισάριθμες περιπτώσεις (1-1, 2-2, 3-3, 4-4). Η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε με 4-4, σε ένα πολύ σκληρό ματς στην Ιταλία. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Θρύλος βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω (5-4), αλλά ο Δήμου ισοφάρισε άμεσα (6:05) σε 5-5, στον παίκτη παραπάνω. Ο Αλαφραγκής ισοφάρισε εκ νέου (6-6), στο 4:11, με την Μπρέσια να προσπερνάει ξανά (7-6). Ο Γούβης, ωστόσο, το πήρε... πάνω του και αφού ισοφάρισε σε 7-7, στο 1:37, στον παίκτη παραπάνω, «βρήκε» ξανά δίχτυα, από τη θέση του φουνταριστού (0:49), διαμορφώνοντας το 8-7 του ημιχρόνου!

Ανάλογη η εικόνα και στην τρίτη περίοδο, αλλά οι νταμπλούχοι Ελλάδας, αφού βρέθηκαν πίσω με 10-9, «γκάζωσαν» και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +2, με δύο γκολ του Βάμος στον παραπάνω (1:28, 0:33), για το 12-10, σκορ με το οποίο πήγαν οι ομάδες στο τελευταίο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διαφορά +3 (10-13), με το τρίτο διαδοχικό τέρμα του Βάμος (6:23), αλλά η ιταλική ομάδα μείωσε σε 13-11 και στη συνέχεια, σε 13-12. Το 13-12 ήταν και το τελικό σκορ του ματς, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στην Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 3-4, 3-4, 2-1

ΜΠΡΕΣΙΑ (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντελ Μπάσο 1, Ντόλτσε 2, Φαράλια, Λάζιτς, Γιανάζα 1, Μπαλζαρίνι 2, Γκουεράτο 1, Αλεσιάνι 1, Μάντσι, Ιρβινγκ 4, Γκίτο, Μασέντσα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης 2, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 2, Δήμου 1, Γκίλλας 1, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς