Ολυμπιακός – Αννόβερο 15-8: Πρόκριση στο Final 8 του Champions League (highlights)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 15-8 το Αννόβερο στον Πειραιά και έκλεισε θέση για το Final 8 του Len Champions League στο πόλο ανδρών, που θα διεξαχθεί στο Βελιγράδι.

Ο Θρύλος ξανά στο Final 8 του Len Champions League. Ο Ολυμπιακός κέρδισε 15-8 το Αννόβερο στον Πειραιά και εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία του στο μεγάλο ραντεβού του Βελιγραδίου (31/5-3/6), εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το βαρύτιμο τρόπαιο.

Ο Ολυμπιακός σε λιγότερο από πέντε λεπτά στην πρώτη περίοδο σημείωσε πέντε τέρματα. Πίεσε, έκλεψε μπάλες, είχε καλή κυκλοφορία, κολύμπησε και ήταν μπροστά με 5-0 ενώ διατήρησε τη διαφορά (5-1, 6-1, 6-2) αν και είχε κάκιστο ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (0/5), στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο με τους Γενηδουνιά (2), Βάμος (πρώτη πετυχημένη επίθεση στον παίκτη παραπάνω) η διαφορά πήγε στο +7 (9-2), με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα και να έχει στην επίθεση πάλι ωραίες συνεργασίες όπως και στην πρώτη περίοδο. Το Αννόβερο...απάντησε με ένα γρήγορο 2-0 (Σουέτζε, Μπάσιτς), με τον Δήμου με υπέροχο τέρμα να γράφει το 10-4.

Γενηδουνιάς και Γκίλλας έγραψαν το 12-4 για τον Ολυμπιακό που είχε πολλά προβλήματα στον παίκτη παραπάνω (1/9) αλλά έβρισκε λύσεις στην κόντρα και από την περιφέρεια. Βέβαια ο Παπαναστασίου στον παραπάνω (2/11 ο Ολυμπιακός σε αυτό το σημείο) έγραψε το 13-5 (είχε μειώσει σε 12-5 ο Μπένιτς με πέναλτι). Ο Λότζινα στον παραπάνω πέτυχε το 13-6 για τους Γερμανούς (1/7 στον παραπάνω) και ο Δερβίσης με τον ίδιο τρόπο το 14-6. Ακολούθησαν γκολ από τους Σουέτζε (14-7), Φουντούλη (15-7), Μπάσιτς (15-8) στο τελευταίο λεπτό.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 1-1, 4-2, 5-4.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης 3, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς, Δήμου 1, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.

Αννόβερο (Κάρστεν Σιχάφερ): Γκετζ, Κόρουσιτς, Σίπερ 1, Φρόριχ, Σουέτζε 2, Χουλσόφ, Λότζινα 1, Μάτσαν, Κούμπιτς, Γκάνσεν, Μπένιτς 1, Μπάσιτς 3, Μπεκ.