Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς – Ολυμπιακός 10-10: Έσωσε την παρτίδα στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός με γκολ του Φίλιπ Φιλίποβιτς επτά δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ισοφάρισε 10-10 τη Ραντνίτσκι στο Κραγκούγεβατς που ήταν μπροστά 10-8 ένα λεπτό πριν από το τέλος. Οι «ερυθρόλευκοι» στο ημίχρονο προηγούνταν με 8-4 αλλά δέχθηκαν ένα σερί 6-0!

Ο Ολυμπιακός σε ένα… τρελό παιχνίδι στο Κραγκούγεβατς δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και να βρεθεί με τα… δύο πόδια στο Βελιγράδι και το final 8 του Len Champions League. Όχι πως τώρα κινδυνεύει να μείνει εκτός αφού μετά το 10-10 με αντίπαλο τη Ραντνίτσκι παρέμεινε στο +10 από τους Σέρβους που είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας ενώ πλησίασε στους 6 η Βουλιαγμένη που κέρδισε για τον Α’ όμιλο το Αννόβερο. Απλά θα μπορούσε από απόψε να είχε... κλείσει εισιτήρια για το Βελιγράδι κάτι που λογικά θα κάνει ο Ολυμπιακός τις επόμενες αγωνιστικές, αφού μένουν έξι ματς και η διαφορά των δέκα βαθμών δεν καλύπτεται.

Η ομάδα του Πειραιά για μία ακόμη φορά ήταν τραγική στον παραπάνω (0/7) και το... πλήρωσε, αφού μπορεί να ήταν μπροστά με 8-4 στο ημίχρονο αλλά δεν βρήκε ποτέ λύσεις στην επίθεση, η Ραντνίτσκι με τους Ουκρόπινα, Λούκιτς να κάνουν μεγάλο ματς στην επίθεση και τον Ντομποζάνοφ... κέρβερο όχι μόνο γύρισε αλλά πέρασε μπροστά 10-8! Το μόνο καλό για τον Ολυμπιακό είναι πως στο τελευταίο λεπτό πέτυχε δύο τέρματα και έσωσε την παρτίδα, σε ένα ματς που μπορούσε να κερδίσει αλλά δεν το έκανε και θα μπορούσε να το χάσει από τη στιγμή που ήταν πίσω με 10-8 αλλά τουλάχιστον δεν το έχασε.

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, έπαιξε ωραίο πόλο, έβγαλε κόντρες και πέτυχε πέντε γκολ αν και είχε 0/2 στον παραπάνω. Οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι και στη δεύτερη περίοδο και οι Σέρβοι με ένα 2-0, μείωσαν σε 6-4, αφού ο Μπούσλιε είχε γράψει αρχικά το 2-6 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου οκταλέπτου.

Κομβικό σημείο είναι πως στο τελευταίο λεπτό μετά το 4-6, ο Γενηδουνιάς με υπέροχη λόμπα πέτυχε το 7-4, ο Μπίγιατς στη συνέχεια έκανε σπουδαία επέμβαση πάνω στον Μίλος Τσουκ, δεν έγινε το 7-5 και αμέσως μετά ο Παπαναστασίου στην κόντρα έγραψε το 8-4 για τον Ολυμπιακό.

Το ματς δεν είχε τελειώσει φυσικά και η Ραντνίτσκι με ένα 3-0 επέστρεψε και μείωσε στο γκολ (8-7), με τον αριστερόχειρα Ουκρόπινα να κάνει τη ζημιά από την περιφέρεια. Βέβαια το κακό δεν ήταν μόνο η άμυνα αλλά και η επίθεση, αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε γκολ ούτε από τον παραπάνω, δεν είχε καλή κυκλοφορία και αδυνατούσε να περάσει η μπάλα στα δύο μέτρα. Υπήρχε ένας εκνευρισμός χωρίς λόγο, ο Ντομποζάνοφ στο τέρμα είναι εξαιρετικός αλλά από κάποιο σημείο και μετά πήρε ψυχολογία και οι «ερυθρόλευκοι» τον έκαναν… Γιασίν.

Τίποτα δεν πήγαινε καλά και στην τελευταία περίοδο. Χωρίς μυαλό ιδίως στην επίθεση αλλά και ζητήματα στην άμυνα, ο Ολυμπιακός όχι μόνο έδωσε δικαιώματα αλλά όταν η Ραντνίτσκι κατάλαβε πως μπορεί να πάρει και το παιχνίδι το γύρισε με Λούκιτς, Ουκρόπινα να κάνουν… πάρτι. Ο Μουρίκης μείωσε σε 10-9, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει ύστερα από περίπου 15 λεπτά. Τελικά, ο Φίλιπ Φιλίποβιτς επτά δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 10-10.

Η διακύμανση του σκορ

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ουκρόπινα (π/π, 5:41), 1-1 Γενηδουνιάς 1-1 (περιφέρεια, 5:19), 1-2 Φουντούλης (πέναλτι, 4:19), 1-3 Παπαναστασίου (κόντρα, 3:34), 2-3 Μπράνκοβιτς (περιφέρεια, 3:09), 2-4 Μουρίκης (φουνταριστός, 1:05), 2-5 Φουντούλης (κόντρα, 0:42)

2ο οκτάλεπτο: 2-6 Μπούσλιε (περιφέρεια, 6:35), 3-6 Βρλιτς (π/π, 5:09), 4-6 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:17), 4-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:59), Παπαναστασίου (4-8, κόντρα, 0:08)

3o οκτάλεπτο: 5-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 7:35), 6-8 Ουκρόπινα (4:50), 7-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:01)

4ο οκτάλεπτο: 8-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 3:35), 9-8 Ουκρόπινα (περιφέρεια, 2:31), 10-8 Λούκιτς (περιφέρεια, 1:17), 10-9 Μουρίκης (φουνταριστός, 0:58), 10-10 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:07)

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-3, 3-0, 3-2.

Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς: Ντομποζάνοφ, Μπράνκοβιτς 1, Στανόγεβιτς, Γιάνκοβιτς, Τσουκ, Κόγιτς, Ουκρόπινα 4, Ποζνάνοβιτς, Πιέβαντσιτς, Άντιτς, Λούκιτς 4, Βρλιτς 1, Τοντορόφσκι.

Ολυμπιακός: Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Γραμματικός, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 1, Κολόμβος, Παπαναστασίου 2, Ζερδεβάς.