Ολυμπιακός – Ματαρό 9-11: Ισπανικό προβάδισμα για Final 4

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 11-9 από τη Ματαρό στον Πειραιά και η πρόκριση στο Final 4 του Champions League στο πόλο γυναικών δυσκολεύει. Πρώτη ήττα ύστερα από δυο χρόνια για τις πρωταθλήτριες Ευρώπης!

Ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο τα έκανε όλα λάθος σε άμυνα και επίθεση. Έδωσε δικαιώματα και η Ματαρό που είναι εξαιρετική ομάδα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των κοριτσιών του Ολυμπιακού ειδικά στην άμυνα. Δέχθηκε γκολ στην κόντρα, δεν είχε καλές επιστροφές, δεν είχε καθαρό μυαλό και η Ματαρό με ταλέντο επιθετικό όχι μόνο ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ αλλά στο φινάλε της περιόδου ξέφυγε και 5-2, με τον Αλεξάνταρ Τσίριτς να καλεί από το πρώτο οκτάλεπτο τάιμ άουτ.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός έπαιξε την κλασική του άμυνα. Δεν άφησε τη Ματαρό να… χτυπήσει στην κόντρα, έκλεισε σωστά σε περιφέρεια και δύο μέτρα ενώ στο τέρμα πέρασε η Ιωάννα Σταματοπούλου αντί της Χρυσής Διαμαντοπούλου. Ο Ολυμπιακός δεν δέχθηκε γκολ σε αυτή την περίοδο, μείωσε σε 5-4 και είχε κι άλλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει με ένα χαμένο πέναλτι (δοκάρι της Βάσως Πλευρίτου) και χαμένη επίθεση στην παίκτρια παραπάνω.

Το τρίτο οκτάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό που δέχθηκε δύο γκολ γρήγορα από τη Ματαρό που ξέφυγε με τρία γκολ ξανά (4-7), με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου να μειώνει άμεσα σε 5-7 αλλά την ομάδα του Πειραιά να μην μπορεί να πλησιάσει και να πάρει ψυχολογία. Η διεθνής Ολλανδή Σιμόν βαν ντε Κράατς από την περιφέρεια σημείωσε ένα καταπληκτικό τέρμα και σε αυτό το οκτάλεπτο η Ματαρό βρήκε εύκολα γκολ και οι «ερυθρόλευκες» δεν είχε καθαρό μυαλό για μια νέα αντεπίθεση. Το +3 για τη Ματαρό διατηρήθηκε (6-9) με τις πρωταθλήτριες Ευρώπης να δέχονται… φτηνά γκολ.

Με γρήγορο γκολ στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 9-7 με τη Βάσω Πλευρίτου να σκοράρει ξανά, αλλά η Ματαρό σε μια… σκοτωμένη επίθεση στην παραπάνω βρήκε τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (7-10). Σε κρίσιμο σημείο μίλησε με προσωπικό τέρμα η Ελευθερία Πλευρίτου (8-10), η άμυνα βγήκε και στη συνέχεια η Βάσω Πλευρίτου με τέρμα στην παραπάνω πήγε τον προημιτελικό στο γκολ (9-10) και τρία λεπτά πριν από το τέλος η Ελευθερία Πλευρίτου είχε πέναλτι στο οριζόντιο δοκάρι και χάθηκε ξανά η ευκαιρία για την ισοφάριση.

1.04 πριν από το τέλος δεν δόθηκε αποβολή υπέρ της Μυριοκεφαλιτάκη και η μπάλα πήγε στη Ματαρό, που σκόραρε με τη Μορέλ, 46 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (9-11).

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό σε όλες τις διοργανώσεις ύστερα από δύο χρόνια. Είχε να χάσει από τον Φεβρουάριο του 2021 και πάλι από Ισπανική ομάδα, τη Σαμπαντέλ, στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Champions League (14-12).

Η ρεβάνς είναι στις 25 του Φλεβάρη στη Βαρκελώνη.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-0, 2-4, 3-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Αβένιο (π/π, 7:26), 0-2 Αβένιο (κόντρα, 5:11), 1-2 Β. Πλευρίτου (πέναλτι, 3:31), 1-3 Κέζθελι (περιφέρεια, 3:02), 2-3 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:14), 2-4 Φαν ντε Κρατς (περιφέρεια, 0:39), 2-5 Φαν ντε Κρατς (κόντρα, 0:12)

2ο οκτάλεπτο: 3-5 Ελευθεριάδου (κόντρα, 5:01), 4-5 Τριχά (περιφέρεια, 3:32)

3ο οκτάλεπτο: 4-6 Μορέλ (π/π, 7:22), 4-7 Σέβενιτς (φουνταριστό, 6:37), 5-7 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:15), 5-8 Φαν ντε Κρατς (περιφέρεια, 4:28), 6-8 Τριχά (περιφέρεια, 2:16), 6-9 Κέζθελι (φουνταριστό, 2:01)

4ο οκτάλεπτο: 7-9 Β. Πλευρίτου (δύο μέτρα, 7:28), 7-10 Καμπράι (περιφέρεια, 6:49), 8-10 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 5:29), 9-10 Β. Πλευρίτου (π/π, 3:58), 9-11 Μορέλ (π/π, 0:46)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Βάσω Πλευρίτου 4, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

ΜΑΤΑΡΟ (Ντανιέλ Μπαγιάρτ): Σάντσες Γκονζάλες, Μορέλ Εσπιναγκόσα 2, Φαν ντε Κράατς 3, Γκουάλ Ροβιρόσα, Σέβενιχ 1, Κέζτελι-Νάγκι 2, Καμπράι Αλβάρεζ 1, Νόγκε Φρίγκολα, Αβένιο 2, Βιντάλ, Κάπελ, Μουρίγιο, Χερέρα.