Ανόβερο – Ολυμπιακός 7-16: Πέρασε από τη Γερμανία και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα

Ο Ολυμπιακός κέρδισε 16-7 στη Γερμανία το Ανόβερο και έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στον Α’ όμιλο του Champions League στο πόλο ανδρών. Πάντα πρώτος στον Α' όμιλο.

Στην κορυφή του Α’ ομίλου παρέμεινε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την Τιφλίδα και το Σπλιτ, πέρασαν και από τη Γερμανία (7-16) και πλέον μετρούν τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, αφού στην πρεμιέρα είχαν κερδίσει την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο.

Ο Ολυμπιακός μετράει τρεις σερί εκτός έδρας νίκες, θα κάνει Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά στην κορυφή και θα ετοιμαστεί για το ντέρμπι με την Μπαρτσελονέτα στον Πειραιά, στον πρώτο αγώνα του νέου έτους.

Το Ανόβερο στην πρώτη περίοδο δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, αλλά όταν οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έπαιξαν σωστά και όχι βιαστικά στον παίκτη παραπάνω, έλεγξαν το ματς και το 3-3 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έγινε 7-3 για τον Ολυμπιακό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός στο γ’ οκτάλεπτο ήταν μπροστά 8-3, είχε ευκαιρία με τον Γενηδουνιά για το 9-3 αλλά δεν το έκανε και ο Μπένιτς στο…καπάκι μείωσε σε 8-4 για το Ανόβερο που δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ομάδας του Πειραιά που μπορεί να μην πάτησε γκάζι αλλά έφτασε εύκολα και άνετα σε μια ακόμη νίκη στο Champions League, αυτή τη φορά με 16-7.

Για ακόμη ένα ματς έβγαλε στο νερό την ποιότητα που έχει στην επίθεση και στην τελευταία περίοδο, όταν ο αγώνας άνοιξε ανέβασε τη διαφορά στο +9.

Η διακύμανση

Α’ Οκτάλεπτο: 0-1 Βάμος (5:54, περιφέρεια), 1-1 Ράντοβιτς (5:26, πέναλτι), 2-1 Σίπερ (1:38, π/π), 2-2 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:20)

B’ Οκτάλεπτο: 2-3 Γενηδουνιάς (7:31, περιφέρεια), 3-3 Σουέτζε (6:19, περιφέρεια), 3-4 Μουρίκης (5:05, π/π), 3-5 Φιλίποβιτς (4:17, περιφέρεια), 3-6 Βάμος (3:20, π/π), 3-7 Γενηδουνιάς (0:33, περιφέρεια)

Γ’ Οκτάλεπτο: 3-8 Κολόμβος (4:17, π/π), 4-8 Μπένιτς (3:38, περιφέρεια), 4-9 Φουντούλης (0:26, π/π)

Δ’ οκτάλεπτο: 5-9 Σουέτζε (7:20, π/π), 5-10 Φιλίποβιτς (6:38, π/π), 5-11 Γενηδουνιάς (5:57, περιφέρεια), 6-11 Μπάσιτς (5:04, πέναλτι), 6-12 Δήμου (4:43, περιφέρεια), 6-13 Κολόμβος (3:52, φουνταριστό), 6-14 Δήμου (1:58, π/π), 6-15 Παπαναστασίου (1:03, π/π), 7-15 Σουέτζε (0:21, περιφέρεια), 7-16 Φιλίποβιτς (0:03, π/π)

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-5, 1-2, 3-7.

Ανόβερο (Κάρστεν Σιχάφερ): Γκετζ, Κόρουσιτς, Σίπερ 1, Γκρόσεμ Σουέτζε 3, Ράντοβιτς 1, Λότζινα, Ρότερμουντ, Κούμπιτς, Γκάνσεν, Μπένιτς 1, Μπάσιτς 1, Μπένκε.

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς) Μπίγιατς, Δήμου 2, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 3, Κολόμβος 2, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς.