Γιαντράν Σπλιτ: Σε εξαιρετική κατάσταση η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο LEN Champions League

Ο Ολυμπιακός την Τετάρτη (23/2, 20.00) παίζει στο Σπλιτ με τη Γιαντράν για τη φάση των ομίλων του Len Champions League.

Στον Ολυμπιακό έχουν αφήσει πίσω τους τη νίκη επί της Βουλιαγμένης για την Α1 πόλο των ανδρών και στρέφουν την προσοχή τους στον…τελικό με αντίπαλο τη Γιαντράν Σπλιτ στην Κροατία.

Η ομάδα του Μίλε Σμόντλακα βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και αυτό το έδειξε και στον δικό της αγώνα για το πρωτάθλημα Κροατίας.

Η Γιαντράν Σπλιτ επικράτησε 13-11 (4-4, 4-3, 2-2, 3-2) της Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής.

Η Γιαντράν βρέθηκε πίσω στο σκορ 6-4, 7-5 αλλά πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο το γύρισε (8-7) και στο τρίτο οκτάλεπτο ξέφυγε και με τρία γκολ (10-7).

Η Γιουγκ μείωσε στο γκολ (10-9), αλλά στην τελευταία περίοδο δεν κατάφερε ποτέ να ισοφαρίσει (11-9, 11-10, 12-10, 12-11), για να φτάσουμε στο τελικό 13-11 υπέρ της Γιαντράν Σπλιτ.

Ο Καρκόφ πέτυχε 6 γκολ για τη Γιαντράν, ενώ για τη Γιουγκ σκόραραν οι Έλληνες διεθνείς Κάκαρης 3, Παπαναστασίου 2, αλλά έμεινε χωρίς γκολ ο Στέλιος Αργυρόπουλος.