Φερεντσβάρος - Ολυμπιακός 9-9: Ανίκητος και στην Ουγγαρία! (Highlights)

Με γκολ του Κώστα Γενηδουνιά 35 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος και στην Ουγγαρία παίρνοντας ισοπαλία με σκορ 9-9 από τη Φερεντσβάρος!

Τις εξαιρετικές εμφανίσεις της στο Champions League συνέχισε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά τη σπουδαία επικράτηση (9-12) στο Βελιγράδι, κόντρα στην Νόβι Μπέογκραντ, ο Θρύλος, που για άλλη μία φορά δεν παρατάχθηκε πλήρης, αφού ταξίδεψε στην Ουγγαρία χωρίς τους Κολόμβο και Ράντοβιτς, αναδείχθηκε ισόπαλος 9-9 με την Φερεντσβάρος, σε ένα ματς που είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια και μπορούσε να φύγει και με τη νίκη!

Σε μία «τιτανομαχία» για την 3η αγωνιστική του Champions League, οι Πειραιώτες παρέμειναν αήττητοι, πέρασαν αλώβητοι από άλλη μία δύσκολη έδρα και έβαλαν γερές βάσεις για την πρόκριση στο Final-8. Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και πραγματοποίησε εμφάνιση η οποία δικαιολογεί τον τίτλο του ενός εκ των φαβορί για το φετινό Champions League. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου αναδείχθηκε ο Γενηδουνιάς, ο οποίος σκόραρε τρία γκολ...

Προβάδισμα των Ούγγρων

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Φερεντσβάρος (0-1) με τον Βάμος, όμως απάντησε άμεσα και στο 6:47, ισοφάρισε σε 1-1 με τον Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω. Ωστόσο, στη συνέχεια, ο Θρύλος έχασε αρκετές ευκαιρίες και δέχθηκε δυο γκολ από από τους Ούγγρους, με τον Πολ και τον Βάργκα, με πέναλτι και έμεινε πίσω στο σκορ με 3-1, στο πρώτο οκτάλεπτο.

Άμυνα για σεμινάριο και ανατροπή!

Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλητές Ελλάδας κυριάρχησαν απόλυτα επί της Φερεντσβάρος και ανέτρεψαν την κατάσταση με «όπλο» την εξαιρετική άμυνα! Οι Πειραιώτες αμύνθηκαν υποδειγματικά και κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, χάρη και στις εξαιρετικές επεμβάσεις του Μάρκο Μπίγιατς όποτε χρειάστηκε, βάζοντας δύσκολα στην ουγγρική ομάδα.

Πιο αναλυτικά, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο 7:00, με τέρμα του Γενηδουνιά στην κόντρα, μείωσαν σε 3-2, ενώ στη συνέχεια, με ένα φανταστικό σουτ του Φιλίποβιτς από μακρινή απόσταση, ισοφάρισαν σε 3-3 (4:58). Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, καθώς στο 2:12, οι Πειραιώτες προσπέρασαν για πρώτη φορά την Φερεντσβάρος, με τον Μουρίκη να γράφει το 4-3 στον παραπάνω, σε μία υποδειγματική φάση μετά από υπέροχη ασίστ του Φουντούλη! Στα λεπτά που ακολούθησαν το σκορ αυτό παρέμεινε, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 4-3, υπέρ του Θρύλου.

Ξέφυγε με +3, κράτησε το προβάδισμα!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, αφού στην πρώτη της επίθεση (7:23) ανέβασε στο +2 τη διαφορά επί των Ούγγρων (3-5) με τον Μπούσλιε. Μάλιστα, στο 5:49, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (3-6) με τον Γενηδουνιά, ενώ στο 2:32, δέχθηκε για πρώτη φορά γκολ από την ουγγρική ομάδα (4-6) μετά το 1:02 του πρώτου οκταλέπτου, δηλαδή μετά από 13 λεπτά!

Μπορούσε τη νίκη, έφυγε με την ισοπαλία...

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωσή του και ισοφαρίστηκε από τους Ούγγρους σε 6-6 (6:30), όμως αντέδρασε άμεσα και ανέκτησε ξανά το προβάδισμά του (6-7, 4:55) με τον Χρυσοσπάθη. Ο Θρύλος στάθηκε άτυχος στην επόμενη φάση, αφού έχασε δύο παίκτες του με αποβολή και έτσι, ήρθε η ισοφάριση (7-7) από την Φερεντσβάρος με τον Βάμος (4:15).Ο ίδιος παίκτης των Ούγγρων έκανε το 8-7, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε ξανά και ισοφάρισε με τον Μουρίκη σε 8-8 (3:02).

Στο 1:16, οι Πειραιώτες ατύχησαν ξανά, αφού το σουτ του Μπούσλιε σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια, δέχθηκαν γκολ από τον Φέκετε, για το 9-8 της Φερεντσβάρος (0:46). Στην επόμενη φάση, όμως, μετά το τάιμ του Θοδωρή Βλάχου, ο Γενηδουνιάς, με το τρίτο προσωπικό του τέρμα, ισοφάρισε σε 9-9 (0:35), με τον Ολυμπιακό να βγάζει την τελευταία άμυνα και να φεύγει με την ισοπαλία από μία δύσκολη έδρα...

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-3, 1-2, 5-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Βάμος (κόντρα, 7:14), 0-1 Φουντούλης (π/π., 6:47), 2-1 Πολ (κόντρα, 4:59), 3-1 Βάργκα (πέναλτι, 1:08)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Γενηδουνιάς (κόντρα, 7:00), 3-3 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 4:58), 3-4 Μουρίκης (π/π., 2:12),

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Μπούσλιε (π/π., 7:23), 3-6 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:49), 4-6 Μερκούλοβ (περιφέρεια, 2:32)

4ο οκτάλεπτο: 5-6 Βάργκα (περιφέρεια, 7:20), 6-6 Μερκούλοβ (κόντρα, 6:30), 6-7 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 4:55), 7-7 Βάμος (π/π., 4:15), 8-7 Βάμος (φουνταριστό, 3:14), 8-8 Μουρίκης (π/π., 3:02), 9-8 Φέκετε (φουνταριστό, 0:46), 9-9 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 0:35)

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Ζολτ Βάργκα): Ζακόνι, Νίρι, Πολ 1, Μερκούλοβ 2, Βάμος 3, Ούμποβιτς, Φεκέτε 1, Βίγκβαρι, Μόλναρ, Βάργκα 2, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Μαθιόπουλος, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 2, Φιλίποβιτς 1, Χρυσοσπάθης 1, Γκίλλας, Ζερδεβάς.