Προκριματικά LEN Champions League: Ο Απόλλων Σμύρνης 18-15 τη Σίντεζ Καζάν με ανατροπή

Με το δεξί μπήκε στα προκριματικά του LEN Champions League ο Απόλλων Σμύρνης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κέρδισε 18-15 τη Σίντεζ Καζάν.

Ιδανικό ξεκίνημα στους αγώνες του στον Β' όμιλο της Α' Προκριματικής φάσης του LEN Champions League έκανε ο Απόλλων Σμύρνης. Στην πρεμιέρα του ομίλου στην Ποντγκόριτσα, το απόγευμα της Τετάρτης (22/9), η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη πήρε μια τεράστια νίκη στον δρόμο για την πρόκριση, επί της ρωσικής Σίντεζ Καζάν με 18-15.

Η εκ Σμύρνης ιστορική ομάδα βρέθηκε πίσω με 7-3 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, όμως κατάφερε στο ημίχρονο να μειώσει σε 9-8.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλων ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή του και πήρε το προβάδισμα με 12-11, πριν από την τέταρτη περίοδο. Η Σίντεζ Καζάν δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική στο τέλος του αγώνα και ο Απόλλων πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό 18-15. Πρώτοι σκόρερ του αγώνα για την ελληνική ομάδα οι Γούνας και Βίσκοβιτς (από 4 γκολ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ - ΣΙΝΤΕΖ ΚΑΖΑΝ 18-15

Οκτάλεπτα: 3-7 , 5-2 , 4-2 , 6-4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Γαρδίκας 1, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης-Κορδέρας 3, Κοτσκάρ, Γκουσάροφ 2, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 4, Γούνας 4, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 2, Καβουσάνος.

ΣΙΝΤΕΖ ΚΑΖΑΝ: Κοστρόφ, Λαζάρεφ 2, Σούκοφ 1, Οντίντσοφ 3, Πρόνιν, Ντερεβιάνκιν, Μπίτσκοφ 1, Ζινούροφ 2, Βάσιλεφ 1, Ρίζοφ 2, Λιζούνοφ 1, Σέπελεφ 2, Τσίρκοφ.

Αύριο (23/9): 10:00 Όρβοσι – Απόλλων Σμύρνης, 17:30 Απόλλων Σμύρνης – Γιαντράν Σπλιτ