LEN Euro Cup: Άνετα ο ΝΟΒ 21-5 την Καρούζ

Τρία στα τρία για τη Βουλιαγμένη στον όμιλο του Euro Cup που ολοκληρώθηκε στη Γαλλία. Κέρδισε 21-5 την Καρούζ.

Η Βουλιαγμένη είναι η μοναδική ομάδα της χώρας μας που συνεχίζει στο LEN Euro Cup. Από το Σάββατο είχε περάσει και ως πρώτη στην επόμενη φάση και θα έχει καλύτερη κλήρωση στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης, όπως αναμενόταν, συνέτριψε σήμερα (6/12) την Καρούζ (21-5) και αποχαιρέτησε τη Γαλλία με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν ήδη 7-0 και το ημίχρονο τελείωσε 10-1. Οι Ελβετοί στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν τέσσερα τέρματα ενώ αξίζει να σημειώσουμε πως δύο πέτυχε ο πρώην άσος της ομάδας του Λαιμού, Κυριάκος Ποντικέας, ο οποίος φέτος αγωνίζεται στην Καρούζ.

Τα οκτάλεπτα: 7-0, 3-1, 4-3, 7-1.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 3, Γκιουβέτσης, Τρούλος 6, Γούβης, Αφρουδάκης, Καλογερόπουλος 5, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης 3, Λόζινα 3, Μπάσιτς, Ανδρεάδης.

ΚΑΡΟΥΖ: Γκατσίνι, Κατιλάζ, Καραμουσταφά 1, Μπλαρί 2, Μαλασπίνας, Ποντικέας 2, Μαρεσάλ, Ντεστέφανι, Μπαέρτσι, Ρότα, Μπετσίρ, Ουλντ-Αλί.

*Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Πέι Ντε κέρδισε με 14-5 τη Λούντβισμπουργκ και προκρίθηκε ως δεύτερη, πίσω από τη Βουλιαγμένη.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Βουλιαγμένη (54-22) 9, Πέι Ντε (41-21) 6, Λούντβισμπουργκ (28-41) 3, Καρούζ (15-54) 0.