Απόλλων Σμύρνης – Ζόλνοκ 11-13: Δεν τα κατάφερε!

Ο Απόλλων Σμύρνης έχασε 13-11 από την Ζόλνοκ και αποκλείστηκε από το Euro Cup.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη ηττήθηκε 13-11 από τη Ζόλνοκ στο φινάλε της φάσης του ομίλου που διεξήχθη στην Ουγγαρία και αποκλείστηκε, μένοντας τελικά στην τρίτη θέση πίσω από την Γαλλική Στρασμπούρ.

Οι Γάλλοι στον αγώνα που προηγήθηκε χρονικά κέρδισαν 10-9 την Τεράσα. Έτσι, ο Απόλλων Σμύρνης ήθελε κόντρα στην οικοδέσποινα Ζόλνοκ μόνο τη νίκη για να προκριθεί μαζί με τους Ούγγρους.

Η Ζόλνοκ χωρίς τον βασικό της τερματοφύλακα Βίκτορ Νάγκι αλλά και τον επίσης διεθνή Γιάνσικ ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα, είχε συνεχώς το προβάδισμα και ξέφυγε στην τρίτη περίοδο ακόμη και 10-5.

Στη συνέχεια χαλάρωσε και έτσι η εκ Σμύρνης ιστορική ομάδα με τρία σερί γκολ του Γούνα στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου μετέτρεψε το 10-5 σε 10-8!

Στο τελευταία οκτάλεπτο, ο Σολανάκης έγραψε και το 10-9 αλλά οι «Μαγυάροι» στη συνέχεια με τον Ζεγκάλμι ξέφυγαν 12-9.

Ο Γούνας μείωσε με ωραίο σουτ σε 12-10 και ο Δερμιτζάκης σε 12-11 στον παραπάνω μετά από αποβολή που κέρδισε ο ίδιος ενώ ο Απόλλων ένα λεπτό περίπου πριν από το τέλος είχε ακόμη μια επίθεση στον παραπάνω για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε.

Αντίθετα, ο Φιλίποβιτς στα 57’’ πριν από το τέλος έγραψε το 13-11 που ήταν και το τελικό σκορ αφού στη συνέχεια ο Γούνας είχε χαμένο πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 4-4, 3-3

ΖΟΛΝΟΚ: Β. Νάγκι, Ανγκιάλ, Ντόρι 1, Ζεγκάλμι 2, Α. Νάγκι 2, Πιγέτλοβιτς 1, Κόβατς 1, Κόναρικ, Φιλίποβιτς 4, Ντράσοβιτς 2, Τέλεκι, Μπανιάι

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Γαλανίδης, Αλαμάνος, Παπαγεωργίου 1, Δερμιτζάκης 1, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης, Μίτροβιτς 1, Βιτέλλας, Μοσκόφ 3, Γούνας 4, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 1, Καβουσανός.

*Στο άλλο ματς του ομίλου, όπως είπαμε και παραπάνω, η Στρασμπούρ κέρδισε 10-9 την Τεράσα και πέρασε ως δεύτερη.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 3 αγώνες): Ζόλνοκ (48-30) 9, Στρασμπούρ (23-31) 6, Απόλλων Σμύρνης (32-34) 3, Τεράσα (36-44) 0.