Η Βουλιαγμένη στο φάιναλ φορ, κέρδισε τον Εθνικό 11-6

Η Βουλιαγμένη προκρίθηκε στο φάιναλ φορ γυναικών αφού κέρδισε τον Εθνικό με 11-6 στο «Πέτρος Καπαγέρωφ».

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης επικράτησε στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά με 11-6 του Εθνικού, ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μισό του αγώνα και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών.

Στο ημίχρονο, ο ΝΟΒ κατάφερε να περάσει μπροστά με το γκολ της Ελληνιάδη στην εκπνοή (4-3). Στην τρίτη περίοδο, η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε ρυθμούς (7-4), με τη διαφορά στο τέταρτο οκτάλεπτο να ανεβαίνει στα πέντε γκολ και το σύνολο της Αλεξίας Καμμένου να περνά στην επόμενη φάση, επικρατώντας με 11-6. Η φουνταριστή του ΝΟΒ και της Εθνικής Έλενα Ξενάκη πέτυχε 5 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2 , 1-2 , 1-3 , 2-4

Εθνικός Πειραιά (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη, Αποστολίδου, Μπίσμπα, Χατζηκυριακάκη, Λογοθέτη, Πέττα, ΜαΚκι 2, Μπάξτερ 2, Νιαρχάκου 1, Κατσιμπρή, Μπενέκου 1, Τζούρκα

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Νίνου Π., Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 5, Νίνου Ε. 2, Πάτρα, Κοκκινάκη, Διαμαντοπούλου, Ιωαννίδη, Μαστρόκαλου, Μουστακαρία, Γκίλλα 1, Κοτσιώνη

Στα πέναλτι ο ΑΝΟΓ (13-12)

Σε άλλον σημερινό προημιτελικό, ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε την πρόκριση, κερδίζοντας 13-12 το ΝΟ Ρεθύμνου στα πέναλτι.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 12-13 (10-10 κ.δ.)

Τα οκτάλεπτα: 2-2 , 2-3 , 4-3 , 2-2 (πέναλτι: 2-3)

ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλιαρού, Καριπίδου Μ. 1, Φαρμάκη Ε. 3, Φαρμάκη Μ. 1, Σολανάκη, Καριπίδου Η. 3, Κολτσίδα 2, Στρατηδάκη, Γαβαλά 2, Συριανόγλου, Κυριακάκη

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Κόλλια, Κοντονή 3, Μαμόγλου, Ακριτίδου, Λούδη 1, Κολιτσοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Καλαργυρού 1, Κοντογιάννη 4, Φραγκιουδάκη 2, Αντωνιάδη 1, Καρύτσα