Ήττα για την Εθνική Γυναικών στην Πάτρα από τη Ρωσία (11-10)

Την ήττα με 11-10 από τη Ρωσία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των γυναικών στην Πάτρα για την προκριματικά φάση του World League στην Ευρωπαϊκή ζώνη.

Το «Αντώνης Πεπανός» γέμισε και η Εθνική μας ομάδα των γυναικών είχε την ένθερμη συμπαράσταση των Πατρινών στον αποψινό αγώνα με τη Ρωσία. Ένα κλασικό Ευρωπαϊκό ντέρμπι, που το πήρε η φιλοξενούμενη ομάδα, καθοδηγούμενη από την εξαιρετική Κατερίνα Προκοφίεβα της Κίνεφ Κίρισι.

Η Ρωσία όπως το συνηθίζει έδωσε ένα τρελό ρυθμό και στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά με 5-3. Στη συνέχεια η «γαλανόλευκη» έπαιξε άμυνα, βρήκε λύσεις και ισοφάρισε (7-7) στο ημίχρονο. Η συνέχεια ήταν ντέρμπι με τη Ρωσία να σκοράρει και την Εθνική μας να απαντάει αλλά να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα. Ελευθεριάδου (9-9) και Ξενάκη (10-10) ισοφάρισαν αλλά η Προκοφίεβα έγραψε το τελικό 11-10 υπέρ της Ρωσίας.

Οκτάλεπτα: 3-5, 4-2, 2-3, 1-1.