Ελλάδα – Κροατία 13-5: Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Νεανίδων

Η εθνική νεανίδων κέρδισε 13-5 την Κροατία και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πόλο.

Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης η Εθνική Νεανίδων. Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη κέρδισαν στη Μανίσα (Τουρκία), την Κροατία με 13-5 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσουν λογικά την Ισπανία που παίζει σήμερα (3/8) στις 19.30 με το Ισραήλ.

Η Κροατία προηγήθηκε 0-1, Ελλάδα απάντησε (4-1) με ένα 4-0 σε περίπου πέντε λεπτά. Η Κροατία μείωσε στο γκολ (4-3, σκορ ημιχρόνου) αλλά στο τρίτο οκτάλεπτο η «γαλανόλευκη» με τρία γκολ από την περιφέρεια και ένα στην παίκτρια παραπάνω πήγε τη διαφορά στο +5 (8-3), παίζοντας καταπληκτική άμυνα.

Με δυο γκολ στα πρώτα λεπτά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου διαμορφώθηκε το 9-4, με την Ελλάδα να έχει μια καλή διαφορά και να την κρατά μέχρι και το τέλος, παίρνοντας δίκαια την πρόκριση στον ημιτελικό της Παρασκευής (4/8, 18.00).

Με γκολ της Κοβάτσεβιτς στην παίκτρια παραπάνω έγινε και το 10-4 και φυσικά όλοι περίμεναν απλά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, ενώ η Κανελλοπούλου σημείωσε και το 11-4, ωστόσο η μεγαλύτερη διαφορά (+8) ήρθε με το γκολ της Κλαψιανού από τα δύο μέτρα, 48 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος (13-5).

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 4-0, 5-2

ΕΛΛΑΔΑ: Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς 5, Φουράκη, Δρακωτού 2, Πιοβάν, Κανελλοπούλου 1, Μπέτα, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου 1, Κλαψιανού 1, Καραμπέτσου 3, Τσιάρα.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπούτιτς 3, Άλαματ 2