Ελλάδα – Σερβία 5-4 πέναλτι (9-9 κ. δ): Χάλκινο οι παίδες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Εθνική Παίδων επικράτησε 5-4 στα πέναλτι της Σερβίας και κατέκτησε το χάλκινο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πόλο. 9-9 η κανονική διάρκεια του μικρού τελικού.

Χάλκινο μετάλλιο για την Εθνική Παίδων στο Μαυροβούνιο. Στον μικρό τελικό επικράτησε 5-4 στα πέναλτι (9-9 κανονική διάρκεια) της Σερβίας και πήρε την τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο.

Ο μικρός τελικός ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά και καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει ένα καλό προβάδισμα. Η Εθνική απάντησε στους Σέρβους και βάδιζαν χέρι – χέρι (0-1, 1-2, 3-2, 3-4, 4-5, 5-6).

Η «γαλανόλευκη» στο τρίτο οκτάλεπτο μετά το 5-6 της Σερβίας, έκανε ένα σερί 3-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με δυο τέρματα διαφορά (8-6), 58 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της περιόδου.

Η Σερβία όμως στο τελευταίο οκτάλεπτο κατάφερε και επέστρεψε άμεσα και πριν συμπληρώσουμε τρία λεπτά, ισοφάρισε σε 8-8 (5.22 πριν από το τέλος του αγώνα).

Μάλιστα, 2.42 πριν από τη λήξη η Σερβία πέρασε και μπροστά στο σκορ (8-9), αλλά αμέσως η Ελλάδα απάντησε με γκολ του Χατζή στον παίκτη παραπάνω (9-9) και έτσι τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι, όπως και στον ημιτελικό της Εθνικής το Σάββατο (15/7) με αντίπαλο το Μαυροβούνιο.

Η διαδικασία των πέναλτι

Χατζής 1-0, Ραϊπέιμα 1-1, Μότσιας άουτ, Βογίνοβιτς 1-2, Σαρρός 2-2, Μίτσιτς δοκάρι, Ζουζούνης 3-2, Άντζελιτς 3-3, Αγγελόπουλος 4-3, Βασίλιεβιτς 4-4, Χατζής 5-4, Ραϊπέιμα δοκάρι