Μαυροβούνιο – Ελλάδα 4-2 πέναλτι (11-11 κ. δ): Όλα για το μετάλλιο η Εθνική στον μικρό τελικό

Η εθνική παίδων ηττήθηκε στα πέναλτι (4-2) από το Μαυροβούνιο στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Παίδων. Την Κυριακή (16/7, 20.00) κόντρα στη Σερβία για το χάλκινο. 11-11 η κανονική διάρκεια του συγκλονιστικού ημιτελικού.

Η Εθνική σε ένα κατάμεστο κολυμβητήριο στην Ποντγκόριτσα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 3-0, παίζοντας καταπληκτική άμυνα ενώ είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στα μέσα της δεύτερης περιόδου σε 4-2 αλλά και πάλι η «γαλανόλευκη» είχε απάντηση και ξέφυγε για πρώτη φορά με τέσσερα γκολ διαφορά (6-2).

2.42 πριν από το τέλος του ημιχρόνου η Εθνική μας ήταν μπροστά με 6-2 με το Μαυροβούνιο να μειώνει σε 6-3 στο τέλος της περιόδου.

Δυστυχώς, το τρίτο οκτάλεπτο ήταν καταστροφικό. Το Μαυροβούνιο πίεσε, η Εθνική δεν είχε το ίδιο καθαρό μυαλό στην επίθεση και στον παίκτη παραπάνω και όταν μπήκε και ο κόσμος στην εξίσωση τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα.

Μάλιστα το Μαυροβούνιο, 13 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (7-6) ενώ ξεκίνησε και την τελευταία περίοδο με γκολ (8-6).

Η Ελλάδα ύστερα από περίπου 11 λεπτά βρήκε γκολ με τον Αγγελόπουλο (8-7) αλλά το Μαυροβούνιο είχε πάει τον ημιτελικό εκεί που ήθελε από τη στιγμή που τον γύρισε. Η «γαλανόλευκη» βέβαια δεν τα παράτησε και ήταν μέσα στο ματς (9-7, 9-8, 10-8, 10-9).

Μάλιστα με τέρμα του Αγγελόπουλου, 2.57 πριν από τη λήξη η Εθνική ισοφάρισε σε 10-10.

Δυο λεπτά πριν από το τέλος χάθηκε τεράστια ευκαιρία και για το 11-10. Μάλιστα όχι μόνο δεν σκόραρε η «γαλανόλευκη» αλλά στην κόντρα το Μαυροβούνιο ήταν αυτό που πήρε και πάλι το προβάδισμα (11-10, 1.45 πριν από το τέλος).

Ο Πατσιλινάκος ισοφάρισε 11-11, 1.12 πριν από το τέλος και στη συνέχεια το Μαυροβούνιο δεν κατάφερε να κάνει ούτε σουτ στη δική του επίθεση. Ο Φώντας Λεμπέσης είχε κρατήσει τάιμ άουτ και το πήρε 34 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Τελικά το 11-11 δεν άλλαξε και έτσι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι

Ντουρούτοβιτς 1-0, Σαρρός απέκρουσε ο Πέγιοβιτς, Ρογκάνοβιτς 2-0, Αγγελόπουλος άουτ, Βράνιες 3-0, Χατζής 3-1, Τοντόροβιτς απέκρουσε ο Πιμπλής, Ζουζούνης 3-2, Κρούτα 4-2

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-4, 4-0, 4-5. πέναλτι: 4-2

Μαυροβούνιο: Ράτζοβιτς, Κρούτα 2, Τοντόροβιτς, Φρανέτα, Κοπρίβιτσα 1, Σάβιτς, Σάβοβιτς 1, Μίλινιτς 2, Μπρνόβιτς, Βράνες 4, Ρογκάνοβιτς 2, Ντουρούτοβιτς 3, Πέγιοβιτς.

Ελλάδα (Φώντας Λεμπέσης): Μπερδές, Αγγελόπουλος 4, Ζουζούνης 1, Καρατζάς 1, Λεωνιδάκης 1, Λαμπάτος, Χατζής 4, Μότσιας, Πατσιλινάκος 1, Ράπτης 1, Σάρρος, Κρεμανταλάς, Πιμπλής.