Ελλάδα – Ισπανία 4-10: Στη δεύτερη θέση της Ευρώπης οι Κορασίδες

Η εθνική κορασίδων ηττήθηκε 10-4 από την Ισπανία στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ζάγκρεμπ.

Δεύτερη στην Ευρώπη η Εθνική ομάδα πόλο των κορασίδων. Ηττήθηκε 10-4 το βράδυ της Παρασκευής (30/6) από την εξαιρετική Ισπανία και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, ειδικά στην παίκτρια λιγότερο, η Εθνική όχι μόνο ήταν μέσα στο ματς αλλά στα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο. Προηγήθηκε δυο φορές (1-0, 2-1) και είχε βάλει δύσκολα στην Ισπανία που έπαιρνε πολύ εύκολα ποινές αλλά δεν τις αξιοποιούσε.

Με το σκορ στο 2-1 υπέρ της Ελλάδας, η Ισπανία βρήκε ρυθμό στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου και με ένα 3-0 όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά είχε στο ημίχρονο και αέρα δυο τερμάτων (2-4).

Οι Ισπανίδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό αμυντικά. Δεν επέτρεπαν στην Εθνική μας να πλησιάσει και να… ακουμπήσει την μπάλα στα δύο μέτρα ενώ η «γαλανόλευκη» δεν εκμεταλλεύτηκε και τις αποβολές που κέρδισε σε αυτό το οκτάλεπτο. Αντίθετα η Ισπανία έλεγξε τον αγώνα, τον ρυθμό, κολυμπούσε όταν έπρεπε και έβγαζε κόντρες και με ένα 4-0 ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα (2-8).

Η Ελλάδα σκόραρε ύστερα από περίπου 13 λεπτά και μείωσε σε 8-3 με πέναλτι της Κρασσά ενώ ακολούθησε ένα ακόμη τέρμα από την Ντούλη (4-8, 5.42 πριν από το τέλος). Οι Ισπανίδες... έπαιξαν και με τον χρόνο, όπως είναι λογικό και έτσι ήταν αδύνατο να γυρίσει ο τελικός από τη στιγμή που ξέφυγαν με έξι γκολ διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (2-8).

Η Ναβάρο, 2.29 πριν από το τέλος ήταν εκείνη που πέτυχε και το 4-9 για την Ισπανία μέσα σε πανηγυρισμούς, με τη διαφορά να πηγαίνει ξανά στο +6 (4-10).

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-3, 0-4, 2-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Τσόκας): Σαλέχ – Γανίμη, Κεπενού, Μούζη, Μπίκου, Κουνδουράκη, Σταυρίδου, Καραγιάννη 1, Κρασσά 2, Βάλβη, Μπιτσάκου, Ντούλη 1, Χέλμη, Λουπάκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Βακέρο, Άντον 2, Χέβελ Μεντίνα, Μάνσο, Γιουράντο, Ρουίθ, Φρίγκολα 3, Ντίαθ 1, Φερνάντεθ 1, Μουνιόθ 1, Πινέντα 1, Παγιάρες 1, Πέρεθ.

Διαιτητές: Κόντεκ (Κροατία) – Πετρονίλι (Ιταλία)