Ουγγαρία – Ελλάδα 11-12: Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Κορασίδων

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο η Εθνική Κορασίδων. Κέρδισε 12-11 στον ημιτελικό την Ουγγαρία.

Η Εθνική Κορασίδων στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ζάγκρεμπ. Επικράτησε 12-11 στον ημιτελικό της Ουγγαρίας.

Την Παρασκευή (30/6, 21.30) ο τελικός με αντίπαλο το νικητή του Ισπανία - Ιταλία.

Η εθνική μπήκε καλά στην πρώτη περίοδο, είχε το προβάδισμα αλλά η Ουγγαρία ήταν μπροστά και πέρασε μπροστά στο φινάλε του οκταλέπτου με 4-3.

Η «γαλανόλευκη» ισοφάρισε και 4-4, 5-5 αλλά η Ουγγαρία ξέφυγε δυο φορές με δυο γκολ (7-5, 8-6).

Ακολούθησε ένα 3-0 από τα κορίτσια της Εθνικής (8-9) με την Ουγγαρία να ισοφαρίζει στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 9-9.

Στην τελευταία περίοδο έσπασαν καρδιές. Η Ελλάδα έπαιξε φανταστική άμυνα, πήρε μάλιστα δυο φορές το προβάδισμα με δύο τέρματα διαφορά (9-11, 10-12) και κράτησε την υπερπολύτιμη νίκη και (11-12) και μαζί την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Παρασκευής (21.30).

ΕΛΛΑΔΑ- ΟΥΓΓΑΡΙΑ 12-11

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-3, 4-2, 3-2

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Τσόκας): Σαλέχ – Γανίμη, Κεπενού, Μούζη, Μπίκου, Κουνδουράκη, Σταυρίδου, Καραγιάννη 2, Κρασσά 6, Βάλβη, Μπιτσάκου 1, Ντούλη 3, Χέλμη, Λουπάκη.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Μίκολα, Κις 1, Ναγκικερέκι 1, Έρντελι, Πέτερ 1, Ζάκαϊ, Ντιμίτροβικς, Κένεζ 2, Κέζτελι 4, Αλάκζα, Χετζλ 2, Παγιάν, Χόρβατ.