Ελλάδα – Γερμανία 13-4: Άνετη νίκη και δεύτερη θέση

Η εθνική πόλο των νέων ανδρών συνέτριψε 13-4 τη Γερμανία για την 3η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Μετά την ήττα από τη Σερβία και την απώλεια της πρωτιάς, η Ελλάδα συνέτριψε 13-4 τη Γερμανία, εξασφάλισε τη δεύτερη θέση στον Γ’ Όμιλο και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στη φάση των νοκ άουτ, στον δρόμο για τα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Ποντγκόριτσα.

Όσον αφορά τον αγώνα η εθνική μπήκε δυνατά, ήταν μπροστά με 5-1 από την πρώτη περίοδο και 7-2 (ημίχρονο). Στο τρίτο οκτάλεπτο η Γερμανία μείωσε αρχικά στα 4 γκολ (8-4) αλλά με ένα 2-0 στο τέλος της περιόδου η διαφορά πήγε στο +6 (10-4). Στην τελευταία περίοδο, η Ελλάδα στο ρελαντί με ένα 3-0 έφτασε άνετα στο τελικό 13-4.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-1, 3-2, 3-0.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Λυκούδης, Γεωργαράς 2, Αλμύρας 2, Καστρινάκης 1, Γκίλλας 3, Σπάχιτς, Μυρίλος 1, Πούρος 2, Μπιτσάκος Χρ., Κανδανολέων 2, Ηλιόπουλος.