Ελλάδα – Ισραήλ 22-9: Και τώρα η Ισπανία

Η εθνική πόλο των ανδρών συνέτριψε 22-9 το Ισραήλ και πέρασε στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Σπλιτ. Την Τρίτη (6/9, 20.00) ο μεγάλος αγώνας με την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία.

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, όπως άλλωστε αναμενόταν, η εθνική πόλο των ανδρών ξεπέρασε το εμπόδιο του Ισραήλ (22-9) και τώρα ετοιμάζεται για τον μεγάλο προημιτελικό της Τρίτης (6/9, 20.00) με αντίπαλο την Ισπανία για μια θέση στην τετράδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι Βλαχόπουλος (αρχηγός ο Γενηδουνιάς), Κάκαρης πήραν ανάσες, αφού έμειναν εκτός 13άδας, ενόψει Ισπανίας.

Η «γαλανόλευκη» μπήκε φουριόζα και στο πρώτο οκτάλεπτο ήταν μπροστά με 6-0. Η άμυνα της «γαλανόλευκης» στο δεύτερο οκτάλεπτο δεν ήταν καλή. Το Ισραήλ μείωσε σε 7-3 αλλά στη συνέχεια η εθνική έβγαλε αντίδραση και έκλεισε το ημίχρονο με +8 (12-4), με ένα σερί 5-1.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Ελλάδα ήταν και πάλι σοβαρή στα πρώτα λεπτά. Έκανε ένα 3-0 σερί πήγε στο +11 για πρώτη φορά (15-4) και το οκτάλεπτο τελείωσε στο 17-7. Με γκολ των Παπαναστασίου, Γκίλλα στην τελευταία περίοδο η διαφορά πήγε και στο +12 (19-7) ενώ η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +13. 21-8 και 22-9 που ήταν και το τελικό σκορ με το τέρμα του Γκίλλα στο φινάλε.

Να σημειώσουμε πως για την εθνική ομάδα σκόραραν όλοι οι παίκτες του Βλάχου, εκτός φυσικά των δύο κίπερ.

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 6-4, 5-3, 5-2.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 3, Αργυρόπουλος 3, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης 1, Αλαφραγκής 2, Κοπελιάδης 3, Γκίλλας 3, Νικολαΐδης 1, Σολανάκης 1, Λιμαράκης

Ισραήλ (Γκρόντμαν): Φάιρ, Σλέιν 2, Γκρος 2, Κλάρφελντ, Ρέντλερ, Χαϊμοβιτς 2, Φριντ 2, Γκόλντσμιτ 1, Κοτρ, Μπουζάλο, Κόλοντνι, Γκρόντλαντ, Σμιρνόφ.