Ελλάδα – Ισπανία 8-9: Αποκλεισμός από την τετράδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων

Η εθνική εφήβων ηττήθηκε με 9-8 από την Ισπανία και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος πόλο στο Βελιγράδι

Η Ελλάδα, κάτοχος του τίτλου, στην πρώτη περίοδο είχε το προβάδισμα αλλά η Ισπανία επέστρεφε (1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3). Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ισπανία πέρασε και μπροστά με 4-3 αλλά η Εθνική απάντησε και ισοφάρισε (4-4, ημίχρονο).

Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε εκ νέου 5-4, με τον Μαθιόπουλο αλλά η Ισπανία με ένα σερί 3-0 όχι μόνο πέρασε μπροστά αλλά ξέφυγε και με δύο γκολ (5-7) παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Ο Ανδρέας Μπιτσάκος μείωσε στο γκολ (6-7, 3.07 για το τέλος) αλλά στην επόμενη επίθεση, η Ισπανία απάντησε αμέσως για το 6-8. Ο Ανδρέας. Μπιτσάκος και πάλι μείωσε στο ένα τέρμα (7-8, 2.09 για το τέλος) ενώ ο ίδιος ισοφάρισε και σε 8-8 (1.23 για το τέλος του αγώνα).

Ο Ιμπάνιεζ 44 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος διαμόρφωσε το 9-8 για την Ισπανία, με την εθνική να έχει στο τέλος τη δική της επίθεση με παίκτη παραπάνω αλλά δεν μπόρεσε να εκτελέσει.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-1, 1-2, 3-3.