Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων Γυναικών: Στον τελικό η Ουγγαρία, 8-4 την Ολλανδία

Η Ουγγαρία προκρίθηκε στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων γυναικών στο πόλο επικρατώντας 8-4 της Ολλανδίας στον πρώτο ημιτελικό. Αντίπαλός της ο νικητής του ζευγαριού Ελλάδα – Ισπανία (20.30).

Την παρουσία της στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος νέων γυναικών εξασφάλισε η Ουγγαρία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας επικράτησε 8-4 της Ολλανδίας στα ημιτελικά της διοργάνωσης και περιμένει πλέον το νικητή του ζευγαριού Ελλάδα – Ισπανία (20.30) για να μάθει την αντίπαλό της στην τελευταία φάση της διοργάνωσης.

Η Ουγγαρία εμφανίστηκε ανώτερη της Ολλανδίας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της.

Πιο συγκεκριμένα, μετά το ισόπαλο 2-2 της πρώτης περιόδου, η εθνική ομάδα της χώρας έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 4-2, ενώ στο φινάλε της τρίτης περιόδου ξέφυγε στο σκορ με τέσσερα γκολ διαφορά, φτάνοντας στο 2-6.

Στην τελευταία περίοδο παρά τις όποιες προσπάθειες των Ολλανδών, η Ουγγαρία διασφάλισε την υπέρ της διαφορά και έφτασε τελικά στη νίκη με 8-4.