Αυστραλία - Ελλάδα 4-2 πέναλτι (12-12 κανονική διάρκεια): Κόντρα στη Γαλλία για την 7η θέση

Η εθνική ομάδα πόλο των γυναικών ηττήθηκε από την Αυστραλία στα πέναλτι με 4-2 (12-12 κανονική διάρκεια) και θα παίξει με τη Γαλλία το Σάββατο (2/7, 14.00) για τις θέσεις 7-8 στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου στη Βουδαπέστη.

Η εθνική ομάδα απάντησε στο 1-0 της Αραντσίνι και πέρασε μπροστά με Ξενάκη, Σιούτη (1-2), ωστόσο η Αυστραλία έκλεισε την πρώτη περίοδο με δύο γκολ (3-2) και και την Ελλάδα να μην έχει λύσεις στην παίκτρια παραπάνω.

Αντίθετα η Αυστραλία, με 3/6 στην παίκτρια παραπάνω και γκολ από την περιφέρεια ξέφυγε 6-3, σε ένα διάστημα όπου η «γαλανόλευκη» είχε 0/3 στην παραπάνω. Η Ξενάκη στην επίθεση ήταν όλα τα λεφτά και με το τρίτο της προσωπικό τέρμα, μείωσε σε 6-4 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ριτζ και πάλι στην παραπάνω έκανε το 7-4 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ωστόσο η «γαλανόλευκη» βρήκε λύσεις στην επίθεση στην παραπάνω σε αυτό το οκτάλεπτο και μείωσε στο γκολ με Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελληνιάδη (7-6), αλλά ην Αυστραλία με δύο σερί γκολ στην παραπάνω ξέφυγε ξανά (9-6), σε ένα οκτάλεπτο με αρκετά γκολ. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου και πάλι στην παραπάνω μείωσε σε 9-7, με την Άμπι Άντριους να απαντάει και πάλι στην παραπάνω (10-8) ενώ η Ελευθερία Πλευρίτου σκόραρε με τον ίδιο τρόπο, σε μία περίοδο (τρίτη) όπου και τα οκτώ τέρματα (4-4) σημειώθηκαν στην παραπάνω!

Η Χυδηριώτη στην κόντρα μείωσε 10-9 και στο γκολ (6.28 για το τέλος του αγώνα), σε ένα σημείο όπου η Ελλάδα έπαιζε καλή άμυνα ενώ η Σωτηρέλη (είχε περάσει στο δεύτερο ημίχρονο αντί της Σταματοπούλου) είπε όχι στην Χάλιγκαν (πέναλτι) για το 11-9 και στη συνέχεια η Βάσω Πλευρίτου ισοφάρισε για πρώτη φορά μετά το 2-2.

Μάλιστα η Έλενα Ξενάκη έκανε και το 10-11, 4.20 για το τέλος του αγώνα. Η Ριτζ ισοφάρισε (11-11) στην παραπάνω (2.50 για το τέλος) ενώ η Κιρνς και πάλι στην παραπάνω έγραψε το 12-11 (1.37 για το τέλος).

Στο τελευταίο 1.30 λεπτό η εθνική δυο φορές έπαιξε με παραπάνω. Την πρώτη δεν σκόραρε αλλά η Βάσω Πλευρίτου 13'' πριν από το τέλος στη δεύτερη ισοφάρισε (12-12). Η Αυστραλία δεν έκανε επίθεση γιατί έχασε την μπάλα και έτσι τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι.