Γεωργία – Ελλάδα 7-11: Με το δεξί η Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό

Η Εθνική ομάδα πόλο των Εφήβων κέρδισε 11-7 τη Γεωργία στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στη Μάλτα. Τη Δευτέρα (13/9) το πρωί (10.00) ο δεύτερος αγώνας κόντρα στην Τουρκία.

Νικηφόρο το ξεκίνημα για την Εθνική ομάδα των Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα πόλο που ξεκίνησε την Κυριακή (12/9) στη Μάλτα. Η «γαλανόλευκη» κέρδισε 11-7 τη Γεωργία και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της ενώ τη Δευτέρα (13/9) για τη 2η αγωνιστική θα αναμετρηθεί με την Τουρκία.

Η Εθνική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, πήρε αμέσως το προβάδισμα και το πρώτο οκτάλεπτο ήταν μπροστά με 4-2. Η Γεωργία μείωσε εκ νέου στο γκολ αλλά η Εθνική έκλεισε το ημίχρονο έχοντας διαφορά δύο τερμάτων (5-3).

Στο τρίτο οκτάλεπτο, με ένα 4-0, η Εθνική ομάδα ξέφυγε με 9-3 και ουσιαστικά εκεί...καθάρισε τον αγώνα με αντίπαλο τη Γεωργία που έκανε ένα δικό της 2-0 σερί και έτσι το σκορ πήγε στο 9-5.

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ηλία Μαχαίρα έλεγχε το ματς, δεν είχε και λόγο να φορτσάρει αφού το πρωί της Δευτέρας (13/9, 10.00) υπάρχει και το ματς με την Τουρκία. Έτσι η διαφορά των τεσσάρων τερμάτων διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του αγώνα (11-7).

Στο άλλο ματς του ομίλου της Εθνικής ομάδας, η Σερβία κέρδισε 17-3 την Τουρκία.

Οκτάλεπτα: 2-4, 1-1, 2-4, 2-2.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Χακελισβίλι, Κόζασβίλι, Στουρούα, Μπάκασβίλι 1, Κελασβίλι 1, Τκεσελασβίλι Σ., Αχβλεντιάνι 3, Βαζάτζι, Βατζίζε, Κυριακίδι, Τσικοβάνι 2, Νικαουτάτζι, Τκεσελασβίλι Ν.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Δαμίγος, Τουρκομένης, Κανδανολέων, Νικολαΐδης Γ., Αλμύρας 3, Καστρινάκης 3, Μπιτσάκος 3, Αμπαζής, Μύριλος, Μαθιόπουλος 1, Σιαμάς, Σπάχιτς 1, Αλειφτίρας.